معاونت فرهنگی تربیتی مرکز آموزشهای غیرحضوری
 
  خانه آخرین مطالب لینک دوستان تماس با ما  

   


درباره پايگاه

این وبلاگ از طرف معاونت فرهنگی تربیتی مرکز آموزش های غیرحضوری حوزه های علمیه خواهران، جهت تعامل، هماهنگی، اطلاع رسانی و افزایش مهارت های وبلاگ نویسی طلاب ایجاد شده است.قرآن آنلاین

قرآن آنلاین
لحظه شمار غیبت امام زمان

ذکر روز

ذکر روزهای هفتهاوقات شرعی

اوقات شرعی
پخش زنده حــــــرم

پخش زنده حرم
  نشانه هاي اخلاص   ...

موضوعات: فرهنگی- اجتماعی, سبک زندگی, حديث روز, تبليغ  لینک ثابت[دوشنبه 1397-07-23] [ 01:37:00 ب.ظ ]

  اینفوگرافیک روایت حضرت رقیه(سلام الله علیها)   ...

موضوعات: فرهنگی- اجتماعی, مناسبت ها, زنان, سبک زندگی, تبليغ  لینک ثابت[یکشنبه 1397-07-22] [ 09:23:00 ق.ظ ]

  سلام بر تو که در خنکای لبخند حسین علیه‌السلام رها بودی   ...

سلام بر تو و عاشورای بزرگی که در چشم‌های کوچک تو خلاصه شده است.

سلام بر تو که در خنکای لبخند حسین علیه‌السلام رها بودی و پا به پای آبله، زخم‌هایش را به جستجو.
سلام بر کوچکی گام‌هایت؛ به تو و خاطرات در آتش رها مانده‌ات.

سلام بر تو که آتش، کوتاه‌تر از دامنت نیافت.

تو را خوب‌تر از شام غریبان، زینب می‌شناسد و تو بهتر از همه، شام غریبان را.

شام غریبان، تو را خوب می‌شناسد؛ تورا که آن‌قدر پدر پدر کردی و «یا عَمَّتِیَ و یا أُخْتَ أَبِی! أیْنَ أَبِی» گفتی تا در روشنای حضور حسین علیه‌السلام غوطه‌ور شدی.

سلام بر تو؛ به آن زمان که در هیاهوی غبار و سوار، اشک و مشک و ستیغ و تیغ، حسین علیه‌السلام را در خلسه و خون و خاکستر رها دیدی.

از اندوه و داغ و دلتنگی، بوی تو به مشامم می‌رسد و هرگاه نام تو را می‌نویسم، هیچ واژه‌ای را توان توصیف اندوهت نیست.

از کنار شط تا وادی نخله، از مرشاد تا به حلب و از دید نصرانی تا به عسقلان، تو بودی همدم تنهایی بابا.

سلام به تو ای سئوال بزرگ تاریخ! پس از گذشت قرن‌ها آیا آبله پاهایت خوب شده‌است؟

عصر روز سه شنبه در خرابه در کنار حضرت زینب سلام الله علیها نشسته بود. جمعی از کودکان شامی را دید که در رفت و آمد هستند.

پرسید: عمه جان! اینان کجا می روند؟ حضرت زینب سلام الله علیها فرمودند: عزیزم این ها به خانه هایشان می روند. پرسید: عمه! مگر ما خانه نداریم؟ فرمودند: چرا عزیزم، خانه ما در مدینه است. تا نام مدینه را شنید، خاطرات زیبای همراهی با پدر در ذهن او آمد.

بلافاصله پرسید: عمه! پدرم کجاست؟ فرمود: به سفر رفته. طفل دیگر سخن نگفت، به گوشه خرابه رفته زانوی غم بغل گرفت و با غم و اندوه به خواب رفت. پاسی از شب گذشت. ظاهراً در عالم رؤیا پدر را دید. سراسیمه از خواب بیدار شد، مجدداً سراغ پدر را از عمه گرفت و بهانه جویی نمود، به گونه ای که با صدای ناله و گریه او تمام اهل خرابه به شیون و ناله پرداختند.

خبر را به یزید رساندند، دستور داد سر بریده پدرش را برایش ببرند. رأس مطهر سیدالشهدا را در میان طَبَق جای داده، وارد خرابه کردند و مقابل این دختر قرار دادند. سرپوش طبق را کنار زد، سر مطهر سیدالشهدا را دید، سر را برداشت و درآغوش کشید.

بر پیشانی و لبهای پدر بوسه زد و آه و ناله اش بلند تر شد، گفت: پدر جان چه کسی صورت شما را به خونت رنگین کرد؟ پدر جان چه کسی رگهای گردنت را بریده؟ پدر جان «مَن ذَالَّذی أَیتَمَنی علی صِغَرِ سِنِّیِ» چه کسی مرا در کودکی یتیم کرد؟ پدر جان یتیم به چه کسی پناه ببرد تا بزرگ بشود؟ پدر جان کاش خاک را بالش زیر سرم قرار می دادم، ولی محاسنت را خضاب شده به خونت نمی دیدم.

دختر خردسال حسین علیه السلام آن قدر شیرین زبانی کرد و با سر پدر ناله نمود تا خاموش شد. همه خیال کردند به خواب رفته. وقتی به سراغ او آمدند، از دنیا رفته بود. شبانه غساله آوردند، او را غسل دادند و در همان خرابه مدفون نمودند.


نفس المهموم، ص456.

منبع : پایگاه اطلاع رسانی ایت الله شیرازی

موضوعات: فرهنگی- اجتماعی, مناسبت ها, تبليغ  لینک ثابت [ 09:16:00 ق.ظ ]

  چرا نظرات مراجع تقلید در مورد یک مسأله متفاوت است؟   ...

سؤال:

چرا نظرات مراجع تقلید در مورد یک مساله متفاوت است؟ مگر اسلام یکی نیست؟

پاسخ:

اسلام، دینی است شریف که از دو منبع اصلی قرآن و سنت (روایات صحیحه) برداشت می شود. در زمان حیات پیامبر اکرم صلوات الله علیه و آله، زمانی که در فهم صحیح یک حکم شرعی و یا اعتقادی، مشکل و شبهه ای ایجاد می شد، پیامبر اکرم به عنوان منبع متصل به وحی، از حقیقت ماجرا با خبر شده و آن را برای مردمان مشخص و واضح می کردند.

بعد از شهادت پیامبر اکرم، امامان دوازده گانه وظیفه این مهم را برعهده داشتند؛ آنان نیز به عنوان امامان دارای علم غیب، و آگاه به امور دینی، اقدام به پاسخگویی و رفع شبهات و معضلات دینی می بودند. این سلسله ادامه داشت تا زمانی که امام دوازدهم صلوات الله علیه از دید مردمان غایب شدند و دسترسی به ایشان دیگر امکان نداشت.

در این زمان بود که مومنین برای فهم صحیح از دین، دو راه کلی در مقابلشان باز بود؛

اول: اجتهاد از قرآن و روایات

دوم: سوال از علما و راهنمایی گرفتن از متخصصی دین (تقلید)

راه اول به جهت سختی های فراوان و نیاز به تخصص در دین؛ کار ساده و آسانی نبوده و از توان هر شخصی برنخواهد آمد. اما راه دوم، راهی است معمول و ساده که عقلا و شرعا تجویز شده است.

در این بین، علمای متخصص دین، در فهم دین، درجات مختلفی دارند؛ برخی از یک روایت، یک معنای ظاهری برداشت می کنند، برخی دو معنا و برخی چندین معنا در بطن آن. نسبت به قرآن کریم نیز همین مساله صادق است، قرآن کریم معجزه الهی و دارای بطون عمیق می باشد؛ که فهم آن بر هر شخصی ممکن نیست.

علماء اسلام، نسبت به تخصص و علم و آگاهی خود، به فهم و استنباط از ادله شرعیه (قرآن و روایات) پرداخته اند و به علت برخی اختلافات علمی، اختلاف در فتاوا مشهود است.

فرضا ممکن است یک راوی، نزد یک عالم شخص قابل اعتمادی باشد و شخص عالم دیگر، مذموم و غیر قابل اعتماد. و یا عالمی، یک اصل از اصول فقهی را قبول داشته باشد و دیگری خیر. و یا در معنی یک کلمه در علم لغت بین علما، اختلاف باشد. همه این مسائل می تواند  به اختلاف در حکم شرعی بیانجامد.

بنابراین در کوتاه سخن می گوییم، اختلافات در احکام فقهی علماء، ریشه در نوع برداشت و مسلمات مقدماتی مراجع تقلید دارد و نه در چندگانگی دین اسلام. یقینا دین اسلام یکی است و حکم شرعی نمی تواند دو صورت باشد؛ ولی به جهت عدم دسترسی ما به منبع یقینی و همچنین نوع برداشت های مختلف و اختلافات علمی، با احکام مختلف روبرو خواهیم شد.

و در این باره باید تذکر داده شود که اختلافات فقهی، همیشگی نیستند و در همگانی نخواهند بود؛ بلکه در چند باب فقهی و در چند مساله قابل شمارش، اختلافاتی بین علماء پیش آمده است.

 

موضوعات: فرهنگی- اجتماعی, مناسبت ها, تبليغ, حوزه  لینک ثابت[شنبه 1397-07-21] [ 01:58:00 ب.ظ ]

  چرا ماه صفر معروف به ماه نحس است؟   ...

در كتاب مفاتيح الجنان در رابطه با ماه صفر مي فرمايد: اين ماه معروف به نحوست است و براي رفع نحوست هيچ چيز بهتر از تصدق و ادعيه و استعاذات وارده نيست.(1) 
در ميان مردم معمول است كه بعضي از روزها را روز سعد و مبارك و بعضي را روز شوم و نحس مي دانند بحث در اين است تا چند اندازه اين اعتقاد در اسلام پذيرفته شده است. 
از نظر عقل محال نيست كه اجزاي زمان با يكديگر تفاوت داشته باشد بعضي داراي نحوست و ايام ديگر ضد آن باشد هر چند از نظر استدلال عقلي راهي براي اثبات يا نفي آن وجود ندارد همين اندازه مي گوئيم ممكن است ولي از نظر عقل ثابت نيست. بنابراين اگر دلايل شرعي از طريق وحي كه افق هاي وسيع تري را روشن مي نمايد بر اين معني در دست داشته باشيم قبول آن نه تنها بلامانع بلكه لازم است. در قرآن تنها در دو مورد اشاره به نحوست ايام شده است در رابطه با قوم عاد مي فرمايد: “ما بر هلاك آنها تند بادي در روز پايداري نحسي فرستاديم"(2) 
و در سوره ديگر مي فرمايد: “ما تندبادي سخت و سرد در روزهاي شومي بر آنها مسلط ساختيم"(3) پس قرآن تنها اشاره اي سربسته به مسأله دارد ولي احاديث زيادي در زمينه نحس و سعد ايام داريم در روايتي نقل شده كه يكي از دوستان امام حسن عسكري ـ عليه السّلام ـ روز سه شنبه به محضر امام مشرف شد امام فرمودند: ديروز تو را ديدم عرض كرد چون دوشنبه بود و من براي مصون ماندن از شر اين روز از خانه بيرون نمي آيم. امام فرمودند: كسي كه مي خواهد از شر دوشنبه در امان بماند در اولين ركعت نماز صبح سورة هل اتي بخواند كه تناسب با رفع شر دارد… خداوند نيكان را از شر روز رستاخيز نگاه مي دارد.(4) … اينجا امام نحوست را رد نكردند در بعضي از روايات سعد و نحس ايام در ارتباط با حوادثي كه در آن واقع شده است تفسير شده يعني سعد و نحس بودن به خاطر جريانات و حوادثي كه در آن روز اتفاق افتاده مي باشد نه اين كه خود ايام نحس باشند. 
پس اجمالاً از آيات و روايات استفاده مي شود روزهاي نحسي وجود دارد يا خودشان يا به خاطر حوادثي كه در آن اتقاق افتاده است. 
و در رابطه با ماه صفر روايتي نقل شده كه پيامبر فرمودند: هركس به من خبر دهد به خارج شدن ماه صفر من هم به او بشارت بهشت را مي دهم.(5) از اين روايت هم نحس بودن استفاده مي شود. 
علامه طباطبائي فرموده: در روايات قابل اعتماد آمده است روز وفات حضرت سيدالشهداء و يا پيغمبر اكرم نحس است و مواليد ائمه سعد است.(6) 
احتمال است نحوست و سعد بودن به خاطر حوادثي باشد كه در آن اتفاق افتاده مثل شهادت پيامبر اكرم و امام حسن مجتبي و امامان ديگر عليهم السلام. 
لازم به ذكر است در رابطه با نحس بودن ماه صفر مدرك قابل اعتمادي پيدا نشد جز روايت مستدرك سفينة البحار كه هر كس به من اطلاع بدهد خروج ماه صفر ار من هم به او وعده بهشت مي دهم كه از اين روايت اجمالاً استفاده مي شود كه ماه صفر مبغوض پيامبر بوده است يا به خاطر حوادثي كه در آن واقع مي شود و يا جهت ديگري داشته است. 
—————————————————— 
1 . مفاتيح الجنان، مرحوم شيخ عباس قمي، در اعمال ماه صفر، فصل هشتم، ص 391. 
2 . سورة قمر، آية 19. 
3 . سورة فصلت، آية 16. 
4 . صد سؤال و صد جواب ، عيسي ولائي، قم، انتشارات كوثر النبي، 1382، ص 470. 
5 . مستدرك سفينة البحار. علي نمازي شاهرودي، 1363، ص 284، ج 6. 
6 . در محضر علامه طباطبائي، پرسش ها و پاسخ هاي اعتقادي، محمد حسين رخ شاد، قم ، ناشر آل علي، 81، ص 254، سؤال 659. 

موضوعات: فرهنگی- اجتماعی, مناسبت ها, تبليغ  لینک ثابت[پنجشنبه 1397-07-19] [ 10:14:00 ق.ظ ]

  مناسبت‌ها ,واعمال ماه صفر   ...

ماه صفر دومین ماه قمری است که برای آغاز آن اعمالی ذکر شده از جمله نماز، روزه و خواندن قرآن. حوادث تاریخی فراوانی در ماه صفر رخ داده است که در ادامه این مقاله به برخی از آن‌ها اشاره می‌شود.

روز اول ماه: خواندن نماز اول ماه که آن دو رکعت است، در رکعت اول بعد از «حمد» سی مرتبه سوره «توحید» و در رکعت دوم بعد از «حمد» سی مرتبه سوره «قدر» بخواند و بعد از نماز صدقه ای در راه خدا بدهد،هر کس چنین کند، سلامت خود را در آن ماه از خداوند متعال گرفته است.
 وارد کردن سر مطهر امام حسین علیه السلام به شام، ورود اهل بیت علیهم السلام به شام، شهادت زید بن علی بن الحسین علیهم السلام (به روایتی)، آغاز جنگ صفین (بنا بر روایتی)
دوم صفر: مجلس یزید لعنت‌الله علیه بنا بر نقلی، شهادت زید بن علی بن الحسین علیهم السلام ( به روایت دیگر)
سوم صفر: ولادت حضرت امام محمد باقر علیه السلام 57 هجری قمری به روایتی.
پنجم صفر: شهادت حضرت رقیه سلام الله علیها و لعنة‌الله علی قاتلی‌ها، 61 هجری.
ششم صفر: صدور توقیع امام عصر ارواحنا لتراب مقدمه الفداء به حسین بن روح.
هفتم صفر: ولادت امام موسی کاظم علیه السلام 128 هجری، شهادت امام حسن مجتبی علیه السلام بنابر نقل بحار، وفات آیت‌الله العظمی مرعشی نجفی 1411 قمری.
هشتم صفر: وفات حضرت سلمان فارسی (سلمان محمّدی ) رضی‌الله عنه 35 هجری قمری
نهم صفر: شهادت عمار یاسر رضی‌الله عنه در جنگ صفین 37 هجری، شروع جنگ نهروان 38 هجری قمری.
دوازدهم صفر: وفات هارون برادر حضرت موسی علیهماالسلام.
سیزدهم صفر: اختیار حکمین در صفین و حیله عمروعاص.
هجدهم صفر: شهادت اویس قرنی در جنگ صفین 37 هجری قمری.
بیستم صفر: اربعین حسینی.

بیست و دوم صفر: صدور توقیع شریف امام عصر ارواحنا لتراب مقدمه الفداء برای مرحوم شیخ مفید اعلی الله مقامه 420 قمری.
بیست و سوم صفر: پی کردن ناقه حضرت صالح نبی علیه السلام توسط قومش - گرفتار شدن حضرت یونس علیه السلام در شکم ماهی.
بیست و چهارم صفر: شدّت یافتن بیماری حضرت رسول اعظم صلی الله علیه و آله و سلّم.
بیست و ششم صفر: دستور پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله و سلم به لشکر اسامه جهت آماده شدن در جنگ با رومیان( بنابر نقل واقدی 11 هجری) ، سالروز انقراض حکومت امویان.
بیست و هشتم صفر: رحلت جانسوز رحمت للعالمین پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلّم در روز دوشنبه 28 صفر سال 11 هجری قمری - شهادت مظلومانه سبط اکبر امام مجتبی علیه السلام 50 قمری.
(سی‌ام / بیست و نهم ) صفر: شهادت امام رضا علیه السلام 203 هجری قمری

 ماه صفر را از ایام سوگواری سال می‌دانند

ادامه »

موضوعات: فرهنگی- اجتماعی, مناسبت ها, سبک زندگی, تبليغ  لینک ثابت [ 10:12:00 ق.ظ ]

  دعاي ماه صفر   ...

موضوعات: فرهنگی- اجتماعی, مناسبت ها  لینک ثابت[چهارشنبه 1397-07-18] [ 08:19:00 ق.ظ ]

  بعید بودن ورود اهل‏بیت به کربلا در اربعین اول   ...

درنگی در قول به «بعید بودن ورود اهل‏بیت به کربلا در اربعین اول»

 با وجود این همه مدارک معتبر و اقوال قابل اعتنا درباره اینکه اهل‌‏بیت امام حسین(علیه السلام) در بیستم صفر سال 61ق به سرزمین کربلا قدم نهاده‏‌اند و امام سجاد(علیه السلام)، رأس شهدا را به ابدان مطهرشان ملحق ساخته، عده‌‏ای این رویداد را بعید و حتی محال تلقی کرده‌‏اند و با استنباطی که از بیان شیخ طوسی(ره) داشته‌‏اند و نیز تکیه بر برخی قرائن تاریخی، ماجرای مورد اشاره را امری غیر ممکن تصوّر کرده‌‏اند، در حالی که شیخ طوسی(ره) در این خصوص تصریحی ندارد و از نوشته‏ وی در «مصباح ‏المتهجد» چنین چیزی برنمی‌‏آید.

 سید بن طاووس(ره) در این باره دلایلی ارائه می‏‌دهد، از جمله آنکه: حاکم کوفه (ابن زیاد)، در مکتوبی خطاب به یزید، وقایع کربلا را گزارش داد و درباره اسیران کسب تکلیف کرد و این نامه‌‏نگاری‏‌ها به زمانی، حتی بیش از بیست روز نیاز دارد. همچنین در منابعی آمده است که اهل‏‌بیت را در شام به مدت یک ماه در جایی نگهداری کردند که ایشان را از گزند سرما و گرما مصون نمی‌‏ساخت و اگر بعد از این مدت به سوی مدینه یا عراق حرکت کرده‌‏اند، در بیستم صفر سال 61ق به کربلا نرسیده‌‏اند. به علاوه، جابر بن عبدالله انصاری نیز نمی‏‌تواند در اولین اربعین خود را به نینوا برساند؛ چراکه انتشار وقایع سوزناک عاشورا در حجاز و با خبر شدن جابر از این وقایع و حرکتش به جانب کربلا، به زمانی بیش از چهل روز نیاز دارد و با این وصف، در غیر اولین اربعین اهل‏‌بیت با جابر ملاقات کرده‌‏اند.[1]

ادامه »

موضوعات: فرهنگی- اجتماعی, مناسبت ها  لینک ثابت[سه شنبه 1397-07-17] [ 10:50:00 ق.ظ ]

  انقلابی نماها به دنبال چه هستند؟   ...

انقلابی نماها به دنبال چه هستند؟

حکومت پیامبر صلی‌الله‌وعلیه‌وآله‌وسلم در مدینه، فصل دوم رسالت ایشان بود. پیشتر پیامبر صلی‌الله‌وعلیه‌وآله‌وسلم در مرحله‌ی سیزده ساله‌ی مکه، شالوده‌های اولیه‌ی نظام اسلامی را پی‌ریزی کرده بود، و حالا در ده سال مدینه، وقت نظام‌سازی و جامعه‌سازی بود. برای همین، دشمنی با پیامبر صلی‌الله‌وعلیه‌وآله‌وسلم در این مرحله، هم بیشتر و هم پیچیده‌تر شده بود. از یک‌سو، دشمنان بیرونی چون کفار مکه یا یهودیان مدینه، جنگ‌هایی را بر پیامبر تحمیل می‌کردند، و از سویی دیگر، دشمنان درون جامعه‌ی اسلامی، در بزنگاه‌های حساس و سرنوشت‌ساز، موجب تحمیل هزینه‌های زیادی به حکومت نوپای پیامبر صلی‌الله‌وعلیه‌وآله‌وسلم می‌شدند. از این حیث، می‌توان افراد موجود در جامعه‌ی پیامبر صلی‌الله‌وعلیه‌وآله‌وسلم را به سه دسته تقسیم کرد.

دسته اول، اصحاب راستین: این دسته از افراد کسانی بودند که تا آخرین لحظه و قطره‌ی خون، از پیامبر و دین اسلام دفاع ‌کردند، آنها همان‌هایی بودند که قرآن در وصف‌شان چنین می‌فرماید: «مِنَ المُؤمِنینَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَیهِ فَمِنهُم مَن قَضى نَحبَهُ و َمِنهُم مَن ینتَظِرُ و َما بَدَّلوا تَبدیلًا» (سوره احزاب، 23). امیرالمؤمنین علیه‌السلام، عمار و سلمان، نمونه‌هایی از این افرادند.

دسته دوم، ضعیف‌الایمان‌ها: افرادی که اگرچه ایمان آورده و به پیامبر گرویده بودند، اما از آنجا که ضعف در ایمان داشتند، در حوادث و شداید، ممکن بود پایشان بلرزد و از راه به درشوند. اینها همان کسانی بودند که در ماجرای جنگ احد که پیامبر صلی‌الله‌وعلیه‌وآله‌وسلم، دستور مراقبت از تنگه را به آنها داده بود، به هوای جمع‌آوری غنائم، مأموریت خود را رها کرده و سرنوشت جنگ را تغییر دادند. «مسلمان‌ها اول پیروز شدند، بعد یک عده‌ای مأموریت‌ها را فراموش کردند، تنگه را رها کردند، رفتند سراغ غنیمت جمع‌کردن؛ دشمن هم توانست نیروهای اسلام را دور بزند، بیفتد به جانشان، تعدادی از آنها را بکشد، آنها را منهزم کند.» (1) روش پیامبر صلی‌الله‌وعلیه‌وآله‌وسلم، با این گروه، روش “تربیت و تزکیه و تعلیم” بود.

 

دسته سوم، انقلابی‌نماها: کسانی که “ظاهرا” ایمان آورده و ادعای اسلام می‌کردند، اما رفتار آنها، دقیقا برخلاف ادعای آنان بود. اینان کسانی بودند که با کارهای خود مانند انتشار شایعه، دروغ یا سیاه‌نمایی از وضع موجود، موجب تضعیف نظام اسلامی و ایجاد تشویش در گروه دوم می‌شدند. مثلا در ابتدای جنگ احد، پیامبر صلی‌الله‌وعلیه‌وآله‌وسلم مانند همیشه از اصحاب خواستند که نظر خود را درباره‌ی چگونگی جنگ بیان کنند. عده‌ای معتقد به جنگ در درون مدینه و عده‌ای موافق جنگ در خارج از مدینه بودند. بالاخره تصمیم به جنگ در خارج از مدینه گرفته شد و پیامبر با سپاه هزار نفری خود، به سمت خارج از مدینه حرکت کرد تا در مقابل سپاهی چند برابری قرار گیرد. اما در میانه‌ی راه، انقلابی‌نماها به بهانه‌ی آنکه پیامبر صلی‌الله‌وعلیه‌وآله‌وسلم حرف آنان را گوش نکرده و در درون مدینه نجنگیده است، ساز مخالفت با پیامبر زده و ۳۰۰ نفر از او جدا شدند.

انقلابی‌نماها در جریان جنگ احزاب هم‌ چنین کردند. «در جنگ احزاب، همه‌ی قبائل مشرك مكه و غیر مكه و ثقیف و غیره آمدند متحد شدند؛ ده هزار نفر نیروی رزمنده فراهم كردند؛ یهودی‌هایی هم كه همسایه‌ی پیغمبر بودند و امان‌یافته‌ی پیغمبر بودند، خیانت كردند؛ اینها هم با آنها همكاری كردند… یك جنگ احزاب درست كردند؛ جنگ احزابی كه دل‌ها را خیلی ترساند.»(2) آن هنگام که پیامبر بشارت پیروزی مسلمانان بر ابرقدرت‌های آن روز دنیا (روم و ایران و یمن) را داد، این افراد با تمسخر یا ایجاد ابهام در سخنان او، این حرف‌ها را کذب و نادرست خواندند. آنها سپس با ایجاد تشویش و اضطراب در جامعه‌ی اسلامی (مثلا اینکه می‌گفتند راهی که پیامبر صلی‌الله‌وعلیه‌وآله‌وسلم انتخاب کرده اشتباه است و این جنگی است که در آن، شکست حتمی است) سعی کردند افراد را از گرداگرد پیامبر صلی‌الله‌وعلیه‌وآله‌وسلم جدا کرده و آنها را از جنگیدن منصرف کنند. قرآن درباره‌ی این افراد می‌فرماید: «قَدْ یعْلَمُ ٱللَّهُ ٱلْمُعَوِّقِینَ مِنكُمْ وَٱلْقَائِلِینَ لِإِخْوَانِهِمْ هَلُمَّ إِلَینَا وَلَا یأْتُونَ ٱلْبَأْسَ إِلَّا قَلِیلًا»(احزاب، 18) : «خداوند کسانی را به‌خوبی می‌شناسد که مردم را از جنگ باز می‌داشتند، و کسانی را که به برادران خود می‌گفتند به‌سوی ما بیائید و خود را از معرکه بیرون بکشید، و جز مقدار كمى -آن‌هم از روى اكراه و یا ریا- به سراغ جنگ نمى‌روند.» پیامبر صلی‌الله‌وعلیه‌وآله‌وسلم البته با این جریان، تا آنجا که می‌شد مماشات کرده و مانند سایر افراد با آنها رفتار می‌کرد و حتی سهم آنان از بیت‌المال را نیز پرداخت می‌کرد، اما آنگاه‌که این افراد تبدیل به یک “جریان سازمان‌یافته‌ی معاند” شدند، پیامبر نیز به‌شدت با آنها برخورد کرد.

 * انقلاب اسلامی، و مواجهه با این دسته از افراد

۱۴ قرن بعد از انقلاب نبوی، انقلاب اسلامی ایران نیز در مرحله‌ی دولت‌سازی و جامعه‌سازی، با همین سه دسته از افراد مواجه است: “اصحاب راستین انقلاب اسلامی"، که با باور تام و تمام به خط انقلاب، در همه‌ی شرایط، در کنار “رهبران انقلاب اسلامی” قرار گرفتند و با کار و تلاش شبانه‌روزی، کار انقلاب را به پیش بردند؛ “ضعیف‌الایمان‌هایی” که به دلیل هوای نفس، دنیاطلبی یا ترس از دشمن، در رخدادها و حوادث تاریخی، پایشان لرزید و یا دست از انقلابی‌گری برداشته و تبدیل به یک انسان  خنثی شدند، یا حتی به سمت دشمن، میل پیدا کردند؛ و “انقلابی‌نمایی‌هایی” که شعار انقلاب داده و می‌دهند و عکس آن عمل می‌کنند. «کسی خیال نکند که مسأله‌ی نفاق مربوط به صدر اسلام یا مربوط به اوج انقلاب بود، نه، همه‌ی ما، من و شما در معرض این امتحان در تمام حالات هستیم، یک حقیقتی مطرح می‌شود که این حقیقت ممکن است با گوشه‌ای از احساسات و دریافتهای ما ناسازگار باشد: یا با خودپرستی ما، یا با ادعاهای درونی ما، یا با علمی که برای خودمان قائلیم، یا برای سابقه‌ای که برای خودمان می‌شناسیم، مثلاً باسابقه‌ی مبارزه، یا با توقعی که نسبت به شخصیت خودمان داریم، این ناسازگار است، در مقابل این حقیقت چه‌کار خواهیم کرد؟ هم می‌توان پا گذاشت روی این احساس غلط و درک باطل و تسلیم شد و حرکت کرد و در راه این حقیقت رفت، و هم می‌توان تسلیم نشد، بلکه تسلیم آن احساسات غلط درونی شد، که اگر این کار انجام گرفت آن‌وقت: «فزاد هم الله مرضا» دائم این حالت دومی یعنی نفرت و جدائی، ایجاد می‌شود و کار را به‌جاهای بسیار دشوار خواهد رساند.»(3)

انقلابی‌نماها سعی می‌کنند با ایجاد شایعه، شبهه، سیاه‌نمایی و لجن‌پراکنی، در دل مردم و جامعه، “ناامیدی” به وجود آورده و نسبت به راهی که انتخاب کرده‌اند، تشویش ایجاد کنند. این جریان را باید شناخت و نسبت به حربه‌های آنان آگاه بود. هرچند که «مردم قبول نمی‌کنند این را. حالا ممکن است کسی خیال کند که در مردم تأثیر می‌گذارد؛ نه، مردم آگاهند، می‌فهمند، نمی‌پذیرند این حالت را.»

پی‌نوشت:

1. سخنان مقام معظم رهبری مورخ (۱۳۸۹/۰۴/۲۳)

2. سخنان مقام معظم رهبری مورخ (۱۳۹۱/۰۷/۱۹)

3. سخنان مقام معظم رهبری مورخ (۱۳۷۰/۰۸/۲۹)

4. سخنان مقام معظم رهبری مورخ (۱۳۹۶/۱۰/۰۶)

منبع:‌ نشریه خط حزب الله، صاحب امتياز: موسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی

موضوعات: فرهنگی- اجتماعی, سیاسی, مناسبت ها  لینک ثابت[دوشنبه 1397-07-16] [ 10:22:00 ق.ظ ]

  سخنان عاشورایی   ...

حضور رهبرمعظم انقلاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مدظله العالی در همایش بزرگ و در جمع صد هزار نفری بسیجیان و یاران و سربازان اسلام، ایران و مردم و سخنان عاشورایی ایشان در این جمع بزرگ بی‌مانند که نمی‌توان نمونه آن را در دنیا یافت، قدرت و اقتدار ایران را در روزهایی به رخ دشمن کشیدند که همه ابزارهای لازم در دست خصم زبون به کار گرفته شده تا شاید بتواند ایران را به زانو در آورد.
رهبر معظم انقلاب اسلامی سخنانی عاشورایی و کربلایی را در میان جوانان ایران اسلامی مطرح کردند، سخنانی که قاطع و صریح با اتکا به وعده الهی و مردمی است که امت محمدی و علوی بودن خود را به اثبات رسانده‌اند، امتی که سال‌هاست، پای آرمان‌های انقلاب اسلامی خود ایستاده است و با وجود همه کمبودها و ضعف‌ها دست از مبارزه برنداشته و برنخواهد داشت.


هستند در میان افراد جامعه در جمع خواص و افرادی که از این خواص هم پیروی می‌کنند و راه‌حل را تنها سر سپردن به خواسته دشمن می‌دانند، اما نفرات آنها در مقایسه با پا رکاب‌های انقلاب اسلامی و رهبری اندک است و ضعیف، ولی ‌امر مسلمین تکیه‌گاه خود را نصرت الهی و مردم و جوانان این کشور قرار داده‌اند، وعده‌ای که به سرانجامش نزدیک است. آنهایی که یا از ترس و وحشت دشمن، خواهان تن دادن به ذلت هستند یا از سر خیانت، اکنون باید به این درک رسیده باشند که حتی در میان جماعت انقلابی کوچکترین ارزش و جایگاهی ندارند و تنها راه برای چنین جریانی یا همراه شدن با خط حزب‌الله و انقلاب است یا گریختن به دامن دشمن است.
تشخیص جریان حق از باطل در دوران کنونی سخت است یا دشوار، کار ساده‌ای است، مردمی که از عاشورا، کربلا و امام حسین(علیه السلام) الهام می‌گیرند و برخی خواص نیز در این راه گام بر می‌دارند، خوب می‌دانند و باید بدانند «آنان که رفتند، کاری حسینی کردند، آنان که ماندند باید کار زینبی کنند وگرنه یزیدی‌اند.»
قیام حسین(علیه السلام) علیه یزیدیان پایان نیافته است، راه ادامه دارد و ایران اسلامی ادامه‌دهنده راهی است که حسین بن‌‌علی(علیه السلام) آن را با نور خود روشن کرده است.
نمی‌توان و نباید این راه، نیمه باقی بماند، شناخت یزید زمان و همراهان او با وجود نور حسین(علیه السلام) کار ساده‌ای است، این مسئولیت شیعه بودن ما است، مسئولیتی که سرانجامی را در آینده نه چندان دور رقم خواهد زد که زمانه به آن غبطه خواهد خورد.
آنجا که رهبری و فرمانده کل قوا در میان صد هزار نفر از یاران و دلاورمردان اسلام و رهروان حسین بن‌علی(علیه السلام) از ایستادگی سخن می‌گویند، نشان این است که مقاومت، عاشورایی و حسینی است.
رهبر معظم انقلاب در این جمع پرشور و شعور می‌فرمایند؛ «دشمن می خواهد ملت ایران را به این جمع‌بندی برساند که در کشور بن‌بست است و هیچ راهی جز زانو زدن و تسلیم شدن در مقابل امریکا وجود ندارد. من صریحاً اعلام می‌کنم، کسانی که در داخل، این فکرِ مطلوب و محبوب دشمن را ترویج می‌کنند، در حال انجام دادن بزرگترین خیانت در حق کشور و ملت هستند. البته این اتفاق نخواهد افتاد و به حول قوه الهی و با همراهی مردم و جوانان، تا جان و توان دارم نخواهم گذاشت چنین اتفاقی در کشور بیفتد.»
آنها که در واقعه کربلا به اباعبدالله‌الحسین خیانت کردند، کم نبودند، پشت به امام زمان خود کردند و راه را به بیراهه رفتند و سرنوشت و سرانجامی جز ذلت و خفت برای خود نخریدند اما آنان که به امام خود وفادار ماندند، یاد و نامشان به بزرگی در بلندای تاریخ مانده است.
تلنگری که رهبر معظم انقلاب اسلامی به خیانتکاران زدند، شاید آنها را به خود بیاورد و دست از ترویج ذلت‌پذیری در برابر امریکا بردارند و اگر هم خود در مقابل شیطان بزرگ زانو زده‌اند و تسلیم شده‌اند، این خفت را در ایران اسلامی ترویج نکنند و بگذارند امت اسلام ناب محمدی(صلی الله علیه وآله) به راه عاشورایی خود ادامه دهد. این راه با تبعیت از مراد و رهبری ادامه می‌یابد که از مولای خود رسم عاشقی را به ارث برده است، خائنان و سرسپردگان داخلی به امریکا دست از رفتارهای ذلت‌پذیر و خفت‌آور بردارند و از دسته‌گل‌های بزک کرده‌ای همچون برجام، اف‌ای‌تی‌اف و هر آنچه که رنگ و بوی دروغین و فریبنده رستگاری می‌دهد، دست بردارند و اگر هم نمی‌توانند از زر و سیم یزید زمان دل برکنند، سایه شوم خیانت خود را از سر این سرزمین مقدس و حسینی بردارند که اگر چنین نکنند، عاشوراییان ایران، چنین خواهند کرد.

سرمقاله روزنامه سیاست روز 97/07/14

 

موضوعات: فرهنگی- اجتماعی, سیاسی, مناسبت ها  لینک ثابت[شنبه 1397-07-14] [ 01:58:00 ب.ظ ]

  همخوانی گروه محمد رسول الله‬‎ صلی الله علیه وآله   ...
موضوعات: فرهنگی- اجتماعی, سیاسی, مناسبت ها  لینک ثابت [ 12:19:00 ب.ظ ]

  جستجو گر حدیثی میزان   ...

جهت استفاده از این جستجو گر حدیثی میزان را کلیک نمایید

موضوعات: فرهنگی- اجتماعی, مناسبت ها, سبک زندگی, حديث روز, تبليغ, حوزه  لینک ثابت [ 12:18:00 ب.ظ ]

  دعای سفره امام سجاد (سلام الله علیه)   ...

عَنْ عَلِيِّ بْنِ الْحُسَيْنِ (علیه السلام) أَنَّهُ كَانَ إِذَا طَعِمَ قَالَ :

«الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِي أَطْعَمَنَا وَ سَقَانَا وَ كَفَانَا وَ أَيَّدَنَا وَ آوَانَا وَ أَنْعَمَ عَلَيْنَا وَ أَفْضَلَ الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِي يُطْعِمُ وَ لا يُطْعَمُ».

از امام زین العابدین(ع) روایت شده که هنگام غذا خوردن عرض می کرد:

«سپاس خدایی را که به ما غذا داد و سیراب نمود و به ما کمک کرد و پناه داد و نعمت ارزانی کرد و برترین حمدها از آن خدایی که [دیگران را] غذا می دهد و خود از غذا بی نیاز است».

من لا یحضره الفقیه، ج3، ص358
 

موضوعات: فرهنگی- اجتماعی, مناسبت ها, زنان, سبک زندگی, تبليغ, تربيت فرزند  لینک ثابت [ 12:18:00 ب.ظ ]

  چگونه به پرسش‌هاي کودکان پاسخ دهيم؟   ...

 * چگونه به پرسش‌هاي کودکان پاسخ بدهيم؟

معمولاً از سن 3 سالگي، سؤال‌هاي بچه‌ها از والدينشان شروع مي‌شود كه گاهي خسته‌كننده است و والدين نمي‌دانند چطور به آن پاسخ دهند.

بيشتر سؤال‌هايي كه بچه‌ها در سنين پايين مي‌پرسند، مفهوم سؤال و نياز به پاسخ ندارد، بلكه آن‌ها مي‌خواهند با والدينشان ارتباط برقرار كنند، اما والدين متوجه اين موضوع نيستند. نكته مهمي كه والدين بايد به آن توجه داشته باشند، اين است كه قرار نيست به تمام سؤال‌هاي بچه‌ها پاسخ داد و دوم آنكه نبايد فرض كنيم بايد در مورد همه علوم اطلاعات داشته باشيم. در چنين شرايطي مي‌توانيم به فرزندمان بگوييم: «من نمي‌دانم»، «چه جالب! اين سؤال چطور به ذهنت رسيد؟»، «مي‌تواني از معلم مهد كودكت بپرسي»، «بزرگ‌تر شدي، خودت جوابش را مي‌فهمي» و … .

 اشتباهي كه والدين معمولاً مرتكب مي‌شوند، اين است كه تصور مي‌كنند بايد «كامل» باشند! درحالي كه پدر و مادر بايد «كافي» باشند. «پدر و مادر كامل» هميشه در دسترس بچه‌ها هستند و همه نيازهايشان را بدون چون و چرا برآورده مي‌كنند و اين اصلاً درست نيست؛ چون بچه‌ها را وابسته بار مي‌آورند و اعتماد به‌ نفس آن‌ها كم مي‌شود. «والدين كافي»، حمايت و علاقه‌مندي‌شان را به بچه‌ها اعلام و در مواردي كه ضروري است، به آن‌ها كمك مي‌كنند، در اين صورت بچه‌ها هم خيلي راحت مي‌پذيرند كه ممكن است مادرشان در مورد موضوعي اطلاعات نداشته باشد و «نمي‌دانم» گفتن او برايشان قابل هضم است و مي‌فهمند قرار نيست تمام خواسته‌هايشان برآورده شود.

ادامه »

موضوعات: فرهنگی- اجتماعی, زنان, سبک زندگی, تربيت فرزند  لینک ثابت [ 12:18:00 ب.ظ ]

  چندرسانه ای/ملت ایران با شکست دادن تحریم سیلی دیگری به آمریکا خواهد زد   ...
موضوعات: فرهنگی- اجتماعی, سیاسی, مناسبت ها, دفاع مقدس  لینک ثابت [ 12:18:00 ب.ظ ]

  چندرسانه ای/رئیس جمهور امریکا گفته کار جمهوری اسلامی تمام است؛ شتر در خواب بیند پنبه دانه   ...
موضوعات: فرهنگی- اجتماعی, سیاسی, مناسبت ها  لینک ثابت [ 12:18:00 ب.ظ ]

  ﻏﺮﺑﮕﺮﺍﻳﺎﻥ ﺩﺷﻤﻨﺎﻥ ﭘﻴﺸﺮﻓﺖ ﺍﻳﺮﺍﻥ   ...

ﻣﻘﺎﻡ ﻣﻌﻈﻢ ﺭﻫﺒﺮﻯ ﺩﺭ ﻓﺮﻣﺎﻳﺸــﺎﺕ ﺍﺧﻴﺮ ﺧﻮﺩ ﺗﺄﻛﻴﺪ ﻛﺮﺩﻧﺪ ﺗﺼﻮﺭ ﻧﻜﻨﻴﺪ ﻛﻪ ﺭﺍﻫﻰ ﻛﻪ ﭘﻴﺶ ﺭﻭﻯ ﻣﺎﺳﺖ، ﻳﻚ ﺍﺗﻮﺑﺎﻥ ﺁﺳﻔﺎﻟﺖ ﺍﺳﺖ، ﻧﻪ! ﺭﺍﻩ ﭘﻴﺸﺮﻓﺖ ﺑﻪ ﺭﻭﻯ ﻣﺎ ﺑﺎﺯ ﺍﺳﺖ، ﺍﻣﺎ ﺭﺍﻩ ﭘﺮ ﺍﺯ ﭘﻴﭻ ﻭ ﺧﻢ ﺍﺳــﺖ ﻭ ﻣﻮﺍﻧﻌﻰ ﺩﺭ ﺍﻳﻦ ﺭﺍﻩ ﻭﺟﻮﺩ ﺩﺍﺭﺩ ﻭ ﺩﺷﻤﻦ ﺑﻪ ﻃﻮﺭ ﻛﺎﻣﻞ ﺩﺭ ﻣﻘﺎﺑﻞ ﻣﺎ ﻓﻌﺎﻝ ﺍﺳﺖ. ﺑﺎﻳﺪ ﺩﺭ ﻣﻘﺎﺑﻠﻪ ﺑﺎ ﻣﻮﺍﻧﻊ ﺍﻳﻦ ﺭﺍﻩ ﺭﺍ ﻃﻰ ﻛﻨﻴﻢ.
ﺍﻳﻦ ﺳﺨﻨﺎﻥ ﺭﻫﺒﺮﻯ ﺩﺭ ﺣﺎﻟﻰ ﻣﻄﺮﺡ ﻣﻰﺷﻮﺩ ﻛﻪ ﻋﺪﻩﺍﻯ ﺩﺭ ﺩﺍﺧﻞ ﺑﻪ ﺩﻧﺒﺎﻝ ﺗﺮﻭﻳﺞ ﻓﻀﺎﻯ ﻳﺄﺱ ﻭ ﻧﺎﺍﻣﻴﺪﻯ ﺩﺭ ﻛﺸﻮﺭﻫﺴﺘﻨﺪ. ﻧﻤﻮﺩ ﺍﻳﻦ ﺗﺮﻭﻳﺞ ﻳﺄﺱ ﺭﺍ ﻣﻰﺗﻮﺍﻥ ﺩﺭ ﺷــﺒﻜﻪﻫﺎﻯ ﺍﺟﺘﻤﺎﻋﻰ ﻣﺸﺎﻫﺪﻩ ﻛﺮﺩ ﻛﻪ ﺑﻪ ﺻﻮﺭﺕ ﻫﺪﻓﻤﻨﺪ ﻭ ﺩﺭ ﻏﻴﺎﺏ ﺍﻃﻼﻋﺎﺕ ﺻﺤﻴﺢ ﺑﻪ ﺁﻥ ﺩﺍﻣﻦ ﺯﺩﻩ ﻣﻰﺷــﻮﺩ ﻭ ﻣﺘﺄﺳﻔﺎﻧﻪ ﭼﻮﻥ ﻣﺮﺩﻡ ﺑﻪ ﺁﻣﺎﺭ ﻭ ﺍﻃﻼﻋﺎﺕ ﺻﺤﻴﺢ ﺩﺳﺘﺮﺳﻰ ﻧﺪﺍﺭﻧﺪ ﺗﺤﺖ ﺗﺄﺛﻴﺮ ﺍﺧﺒﺎﺭ ﻭ ﺍﻃﻼﻋﺎﺗﻰ ﻛﻪ ﺳﻨﺪ ﻭ ﻣﺪﺭﻙ ﻣﻮﺛﻘﻰ ﻧﻴﺰ ﻧﺪﺍﺭﺩ ﻗﺮﺍﺭ ﻣﻰﮔﻴﺮﻧﺪ.
ﻣﺜﻼ ﺷﺎﻳﺪ ﮔﻔﺘﻪ ﺷﻮﺩ ﻓﺸﺎﺭ ﺍﻗﺘﺼﺎﺩﻯ ﺍﻓﺰﺍﻳﺶ ﻳﺎﻓﺘــﻪ ﻭ… ﺩﺭ ﺻﻮﺭﺗﻰ ﻛــﻪ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﺁﻣﺎﺭ ﺑﺎﻧﻚ ﺟﻬﺎﻧﻰ ﻧﺸﺎﻥ ﻣﻰﺩﻫﺪ ﻛﻪ ﻗﺪﺭﺕ ﺧﺮﻳﺪ ﺳﺮﺍﻧﻪ ﻫﺮ ﺍﻳﺮﺍﻧﻰ ﻧﺴﺒﺖ ﺑﻪ ﺳﺎﻝ 1990 ﺳﻪ ﺑﺮﺍﺑﺮ ﺷﺪﻩ ﺍﺳﺖ؛ ﻳﻌﻨﻰ ﺍﺯ ﻟﺤﺎﻅ ﺍﻗﺘﺼﺎﺩﻯ ﻭﺿﻌﻴﺖ ﻣﺮﺩﻡ ﺑﻬﺘﺮ ﺷــﺪﻩ ﺍﺳﺖ، ﻭﻟﻰ ﺗﻐﻴﻴﺮ ﺩﺭ ﺳﺒﻚ ﺯﻧﺪﮔﻰ ﻣﺮﺩﻡ ﻭ ﺗﻘﺎﺿﺎﻫﺎﻯ ﻛﺎﺫﺏ ﺑﻪ ﻭﺟﻮﺩ ﺁﻣﺪﻩ ﺑﺎﻋﺚ ﺷــﺪﻩ ﻛﻪ، ﺳﺒﺪ ﺧﺮﻳﺪ ﻣﺮﺩﻡ ﭘﺮ ﺍﺯ ﺍﻗﻼﻣﻰ ﺷﻮﺩ ﻛﻪ ﺿﺮﻭﺭﻯ ﻧﻴﺴﺖ. ﻣﺼﺮﻑﮔﺮﺍﻳﻰ ﻛﻪ ﻳﻚ ﺑﺨﺶ ﺍﺯ ﺁﻥ ﺭﺍ ﺑﺎﻳﺪ ﺑﻪ ﺻﺪﺍ ﻭﺳــﻴﻤﺎ ﻭ ﺑﺨﺶ ﺩﻳﮕﺮﺵ ﺭﺍ ﺑﺎﻳﺪ ﺑﻪ ﺳﺒﻚ ﺍﺷﺮﺍﻑﮔﻮﻧﻪ ﺯﻧﺪﮔﻰ ﻣﺴﺌﻮﻻﻥ ﺭﺑــﻂ ﺩﺍﺭﺩ ﺑﻪ ﻣﺮﺩﻡ ﺍﻧﺘﻘﺎﻝ ﭘﻴﺪﺍ ﻛﺮﺩﻩ ﺍﺳــﺖ ﻭ ﺳﺒﺐ ﺷﺪﻩ ﻓﻀﺎ ﺑﻪ ﺳﻤﺖ ﺍﺣﺴﺎﺱ ﻓﻘﺮ ﺑﻴﺸﺘﺮ ﻣﻴــﻞ ﭘﻴﺪﺍ ﻛﻨﺪ. ﺩﺭ ﺣﺎﻟﻰ ﻛﻪ ﺁﻥ ﭼﻴﺰﻯ ﻛﻪ ﻣﺎ ﺍﻣﺮﻭﺯ ﺩﺍﺭﻳﻢ ﺑﻴﺸــﺘﺮ ﺍﺯ ﺁﻧﻜﻪ ﻓﻘﺮ ﻣﻄﻠﻖ ﺑﺎﺷﺪ، ﺍﺣﺴﺎﺱ ﻓﻘﺮ ﺍﺳﺖ.
ﺗﺼﻮﻳﺮﻫــﺎﻯ ﺭﺅﻳﺎﻳﻰ ﻛﻪ ﺍﺯ ﻏﺮﺏ ﻧﺸــﺎﻥ ﺩﺍﺩﻩ ﻣﻰﺷﻮﺩ ﻛﻪ ﻣﺪﺍﺭﺱ ﺩﺭ ﺁﻧﺠﺎ ﺑﻪ ﭼﻪ ﺷﻜﻞ ﺍﺩﺍﺭﻩ ﻣﻰﺷﻮﺩ ﻳﺎ ﺭﻓﺘﺎﺭ ﻣﺮﺩﻡ ﺩﺭ ﻗﺒﺎﻝ ﻣﺴﺎﺋﻞ ﻣﺨﺘﻠﻒ ﺑﻪ ﺍﻳﻦ ﺷﻜﻞ ﺁﺭﻣﺎﻧﻰ ﺍﺳﺖ، ﻭﺍﻗﻌﻰ ﻧﻴﺴﺖ، ﺍﻳﻦ ﻳﻚ ﺍﺗﻮﭘﻴﺎﺳﺖ ﻛﻪ ﻧﺴﺒﺖ ﺑﻪ ﻏﺮﺏ ﻭﺟﻮﺩ ﺩﺍﺭﺩ.
ﺁﻥﻫﺎ ﻣﻤﻜﻦ ﺍﺳﺖ ﺩﺭ ﻳﻚ ﺳﺮﻯ ﺷﺎﺧﺺﻫﺎ ﺍﺯ ﻣﺎ ﺑﻬﺘﺮ ﺑﺎﺷﻨﺪ ﻭ ﺩﺭ ﺑﺮﺧﻰ ﺷﺎﺧﺺﻫﺎ ﻧﻴﺰ ﻣﺮﺩﻡ ﻣﺎ ﺍﺯ ﺩﻳﮕﺮﺍﻥ ﭘﻴﺸﻰ ﺑﮕﻴﺮﻧﺪ، ﻭﻟﻰ ﺑﻪ ﻧﻈﺮ ﻣﻰﺭﺳﺪ ﻳﻚ ﺟﺮﻳــﺎﻥ ﻣﺤﺘﻮﺍﻳﻰ ﺗﻼﺵ ﺩﺍﺭﺩ ﻛﻪ ﺑﺮﺗﺮﻯﻫﺎﻳﻰ ﻛﻪ ﮔﻔﺘﻪ ﺷﺪ ﺭﺍ ﺑﺮﺟﺴﺘﻪﺗﺮ ﻛﻨﺪ ﻭ ﺍﺯ ﻃﺮﻓﻰ ﺩﻳﮕﺮ ﺍﻳﺮﺍﻥ ﺭﺍ ﺿﻌﻴﻒ ﺟﻠﻮﻩ ﺩﻫﺪ.
ﻳﻚ ﺟﺮﻳﺎﻥ ﺭﺳﺎﻧﻪﺍﻯ ﺩﺭ ﻛﺸﻮﺭ ﺳﻌﻰ ﺩﺍﺭﺩ ﺍﻳﻦ ﺭﺍ ﺑﻪ ﻳﻚ ﺑﺎﻭﺭ ﺗﺒﺪﻳﻞ ﻛﻨﺪ ﻛﻪ ﻏﻴﺮ ﺍﺯ ﺳــﺎﺯﺵ ﻭ ﻛﺮﻧﺶ ﺩﺭ ﻣﻘﺎﺑﻞ ﻏﺮﺏ ﻫﻴﭻ ﻣﺴﻴﺮ ﺗﻮﺳﻌﻪﺍﻯ ﺑﺮﺍﻯ ﻛﺸﻮﺭ ﻣﺘﺼﻮﺭ ﻧﻴﺴﺖ ﻭ ﺍﻳﻦ ﺭﺍ ﺩﺭ ﻫﻤﻪ ﺍﺑﻌﺎﺩ ﺍﻗﺘﺼﺎﺩ ﻭ ﻓﺮﻫﻨﮕﻰ ﮔﺴﺘﺮﺵ ﻣﻰﺩﻫﺪ. ﺩﺭ ﻭﺍﻗﻊ ﻏﺮﺑﮕﺮﺍﻳﺎﻥ ﺩﺍﺧﻠﻰ ﺩﺷــﻤﻨﺎﻥ ﺍﺻﻠﻰ ﭘﻴﺸﺮﻓﺖ ﺍﻳﺮﺍﻥ ﻫﺴﺘﻨﺪ.
ﻣﻰﺷﻮﺩ ﮔﻔﺖ ﺍﻳﻦ ﻫﻤﺎﻥ ﺧﻄﻰ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﺍﺯ ﺍﻭﻝ ﺭﻭﻳﺶ ﺟﺮﻳﺎﻥ ﺭﻭﺷﻨﻔﻜﺮﻯ ﺩﺭ ﻛﺸﻮﺭ ﻣﺎ ﻭﺟﻮﺩ ﺩﺍﺷﺘﻪ ﺍﺳﺖ، ﺗﻨﻬﺎ ﻓﺮﻕ ﺁﻥ ﺑﺎ ﺟﺮﻳﺎﻥ ﻓﻌﻠﻰ ﺍﻳﻦ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﺁﻥ ﺟﺮﻳﺎﻥ ﺭﻭﺷﻨﻔﻜﺮﻯ ﻣﻰﮔﻔﺖ ﻛﻪ ﻣﺎ ﺍﮔﺮ ﺑﺨﻮﺍﻫﻴﻢ ﺗﻮﺳﻌﻪ ﭘﻴﺪﺍ ﻛﻨﻴﻢ، ﺑﺎﻳﺪ ﺍﺯ ﻓﺮﻕ ﺳﺮ ﺗﺎ ﻧﻮﻙ ﭘﺎ ﻏﺮﺑﻰ ﺑﺸﻮﻳﻢ ﻭﻟﻰ ﺟﺮﻳﺎﻥ ﻓﻌﻠﻰ ﻳﻚ ﺷﻜﻞ ﺑﺎﺯ ﺗﻮﻟﻴﺪ ﺷﺪﻩ ﺍﻳﻦ ﭘﻴﺎﻡ ﺭﺍ ﺩﻧﺒﺎﻝ ﻣﻰﻛﻨﺪ، ﻳﻌﻨﻰ ﻧﻤﻰﮔﻮﻳﺪ ﺑﻪ ﻟﺤﺎﻅ ﺷــﻜﻠﻰ ﺑﺎﻳﺪ ﻏﺮﺑﻰ ﺷــﻮﻳﻢ ﻭﻟﻰ ﻣﻌﺘﻘﺪ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﺗﻨﻬﺎ ﺭﺍﻩ ﭘﻴﺸﺮﻓﺖ ﺑﻨﻴﺎﻥ ﺳﺎﺧﺘﺎﺭﻫﺎﻯ ﺍﻗﺘﺼﺎﺩﻯ ﻭ ﺳﻴﺎﺳﻰ ﺑﻪ ﺷﻴﻮﻩ ﻏﺮﺑﻰ ﺷﺪﻩ ﺁﻥ ﺍﺳﺖ.
ﻳﻚ ﻧﮕﺎﻩ ﺳﻴﺎﺳﻰ ﭘﺸﺖ ﭘﺮﺩﻩ ﺍﻳﻦ ﺍﺗﻮﭘﻴﺎ ﻧﺸﺎﻥ ﺩﺍﺩﻥ ﻏﺮﺏ ﭘﻨﻬﺎﻥ ﺍﺳﺖ ﻭ ﻣﻰﺧﻮﺍﻫﺪ ﺍﻳﻦ ﭘﻴﺎﻡ ﺭﺍ ﺑﻪ ﻣﺮﺩﻡ ﻣﺨﺎﺑﺮﻩ ﻛﻨﺪ ﻛﻪ ﺭﺍﻩ ﺣﻞ ﻣﺸــﻜﻼﺕ ﻛﺸﻮﺭ ﺩﺭ ﺗﻌﺎﻣﻞ ﺑﺎ ﻏﺮﺏ ﺍﺳﺖ ﻭ ﺭﺍﻩ ﺣﻞ ﺩﺭﻭﻧﻰ ﺑﺮﺍﻯ ﺗﻮﺳﻌﻪ ﻛﺸﻮﺭ ﻣﻮﺟﻮﺩ ﻧﻴﺴﺖ ﻭ ﺑﻪ ﺍﺷﻜﺎﻝ ﻣﺨﺘﻠﻒ ﻫﻢ ﺳــﻌﻰ ﻣﻰﻛﻨﻨﺪ ﺍﻳﻦ ﻣﻄﻠﺐ ﺭﺍ ﺩﺭ ﻓﻀﺎﻯ ﺟﺎﻣﻌﻪ ﺗﺰﺭﻳﻖ ﻭ ﺑــﻪ ﺑﺎﻭﺭ ﺍﺻﻠﻰ ﺗﺒﺪﻳﻞ ﻛﻨﻨﺪ. ﺑــﻪ ﻫﺮ ﺣﺎﻝ ﻃﺒﻖ ﺁﻧﭽــﻪ ﻣﻘﺎﻡ ﻣﻌﻈﻢ ﺭﻫﺒﺮﻯ ﻧﻴﺰ ﺗﺄﻛﻴﺪ ﻛﺮﺩﻧﺪ ﻣﻮﺍﻧــﻊ ﻭﺟﻮﺩ ﺩﺍﺭﺩ، ﻭﻟﻰ ﻫﻴﭻ ﻛﺪﺍﻡ ﻻﻳﻨﺤﻞ ﻧﻴﺴﺖ ﻭ ﺭﺍﻩﻫﺎﻯ ﺯﻳﺎﺩﻯ ﺑﺮﺍﻯ ﺗﻮﺳﻌﻪ ﻭ ﭘﻴﺸﺮﻓﺖ ﻛﺸﻮﺭ ﻭﺟﻮﺩ ﺩﺍﺭﺩ ﻛﻪ ﺩﺭ ﭘﺮﺗﻮ ﺑﻬﺮﻩ ﮔﻴﺮﻯ ﻣﻨﺎﺳﺐ ﺍﺯ ﻇﺮﻓﻴﺖﻫﺎﻯ ﺩﺍﺧﻠﻰ ﺍﺗﻔﺎﻕ ﻣﻰﺍﻓﺘﺪ.

یادداشت روز در روزنامه قدس-97/7/14

 

موضوعات: فرهنگی- اجتماعی, سیاسی, مناسبت ها, دفاع مقدس  لینک ثابت [ 11:05:00 ق.ظ ]

  خائنین به ملت و نظام بدانند...   ...

واژه “خیانت” واژه پر استعمالی است و در زمینه های مختلف بکار برده می شود اما یکی از سنگین ترین و پرخسارت ترین خیانت ها، خیانت در حق یک ملت است.

“خیانت ملی” چه نوع خیانتی است و مفهوم آن چیست؟ . بر اساس یکی از تعاریف،"خیانت” فعل عمدی یک فرد یا گروهی است که منافع یک قدرت بیگانه را در زمان صلح یا جنگ به زیان میهن خویش تأمین، و امنیّت کشور و نظام حکومتی را به مخاطره اندازد و مهم‌ترین مصادیق آن همکاری با دولت خارجی و گِرا دادن به بیگانه است.

دشمنی دولتمردان آمریکا با ملت و نظام ما جای تردید ندارد و بیش از آنکه ما بخواهیم برای آن استدلال ارائه کنیم، خود دولتمردان آمریکا به آن اذعان و اصرار داشته و دارند.

اگر ملتی اراده کرده باشد توسط دشمنش تحقیر نشود و با اعتماد به نفس درست و واقع بینانه، استقلال و عزت ملی خود را دنبال کند و دشمنش نیز روز به روز پلیدتر و البته در حال ضعیف تر شدن باشد، در چنین شرایطی تلاش و دعوت عده ای به کوتاه آمدن در برابر دشمن و تسلیم اراده و خواست نامشروع و زیاده خواهانه او شدن چه مفهومی جز خیانت دارد؟

آیا کسانی که به نام روشنفکر یا سیاستمدار یا تحلیلگر و یا هر نام دیگری در جهت تأمین اراده و خواست دشمن اقدام می کنند و ملت ایران را به تسلیم شدن و زانو زدن در برابر دشمن دعوت می کنند آگاهانه یا ناآگاهانه مزدور دشمن و پایگاه او نیستند؟
دولت و ملت با عظمت ایران و خصوصا” جوانان غیورش در زمانه ای که برخی ملت ها و دولت های دیگر، توسط غرب و بخصوص‌ آمریکا تحقیر می شوند و حکام آنها ذلیلانه به این تحقیر شدن ها واکنش نشان نمی دهند، عزمش را جزم کرده که همراه رهبر عزت مدارش، تحقیر نشود.

ملت شکست ناپذیر ایران مصمم است، دماغ کسانی که بدنبال تحقیر و ذلت ایران اسلامی هستند را به خاک بمالد و همچون سالار شهیدان، فریاد هیهات منا الذله سر دهد.

جمهوری اسلامی ایران با علم به مشکلات خود و راه پر پیچ و خمی که در پیش رو دارد مصمم است آنرا بپیماید و قله های عزت و پیشرفت را یکی پس از دیگری فتح کند.
این عزم و این تصمیم برخواسته از روی احساس و هیجان نیست و متکی به تجربه، ظرفیت های موجود و شناخت دقیقی است که از خود و دشمن دارد.
ملت سربلند ایران و خصوصا” جوانانش تجربه های موفق جهاد های نه گانه با طاغوت،تجزیه طلبان آغاز انقلاب، سازندگی،تروریسم منافق،متجاوزین بعثی،ترمیم خرابی های جنگ،تهاجم فرهنگی سال ۷۰،جهاد علمی دهه ۸۰ و تروریسم تکفیری را با خود دارد و امروز نیز “جهاد فکری و عملی برای گشودن گره های اقتصادی” را آغاز کرده است.

خائنین به ملت و نظام بدانند این جهاد همچون مجاهدت های قبل به ثمر خواهد نشست و اینبار فقط آمریکا نیست که از ملت ایران سیلی خواهد خورد!
و سخن آخر، فرازی از سخنان رهبر حکیم و شجاع انقلاب اسلامی در دیدار با بسیجیان در ورزشگاه آزادی:
《 دشمن میخواهد ملّت ایران را به این نتیجه برساند که بن‌بست است، راه‌حل وجود ندارد مگر پناه بردن به آمریکا و زانو زدن در مقابل آمریکا و تسلیم شدن در مقابل آمریکا. من صریحاً اعلام میکنم، من صریحاً اعلام میکنم: کسانی که در داخل کشور این فکر را که مطلوب و محبوب دشمنان است ترویج میکنند، اینها خیانت میکنند؛ این خیانت به کشور است. اینکه ما بر طبق میل دشمن ترویج کنیم که راهی جز پناه بردن به دشمن نداریم، بزرگ‌ترین خیانت در حقّ ملّت است. البتّه این اتّفاق نمی‌افتد، من به حول و قوّه‌ی الهی و با همراهی شما تا جان و توان دارم، نخواهم گذاشت این اتّفاق در کشور بیفتد.》

پایگاه خبری تحلیلی صراط

موضوعات: فرهنگی- اجتماعی, سیاسی, مناسبت ها, دفاع مقدس, تبليغ  لینک ثابت [ 09:03:00 ق.ظ ]

  ما تحــریم را شکســـــت می دهیم.   ...

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مدظله العالی: البته ما مشکلات اقتصادی و عیوبی همچون «اقتصاد نفتی»، «ضعیف بودن فرهنگ صرفه‌جویی» و «اسراف» در جامعه داریم اما این موارد، عیب واقعی نیستند؛ عیب واقعی «بن‌بست» است که البته در کشور بن‌بست وجود ندارد.

ایشان با تأکید بر اینکه عده‌ای در تلاش برای القای این تفکر به جوانان هستند که هیچ راه‌حلی جز پناه بردن به دشمن وجود ندارد، گفتند: دشمن می‌خواهد ملت ایران را به این جمع‌بندی برساند که در کشور بن‌بست است و هیچ راهی جز زانو زدن و تسلیم شدن در مقابل آمریکا وجود ندارد.

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: من صریحاً اعلام می‌کنم، کسانی که در داخل، این فکرِ مطلوب و محبوب دشمن را ترویج می‌کنند، در حال انجام دادن بزرگ‌ترین خیانت در حق کشور و ملت هستند.

 ایشان در ادامه به موضوع تحریم‌های آمریکا اشاره کردند و افزودند: وضع تحریم‌ها به این معنا است که دشمن هیچ راه دیگری برای مقابله با نظام اسلامی به غیر از تحریم اقتصادی ندارد اما همین تحریم‌های اقتصادی نیز شکننده‌تر از اقتصاد ملی ما است.

رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: اقتصاد ملی کشور می‌تواند تحریم را شکست دهد و به حول و قوه‌ی الهی، تحریم‌ها را شکست خواهیم داد و شکست تحریم به معنای شکست آمریکا است و آمریکا باید با این شکست، یک سیلی دیگر از ملت ایران بخورد.

موضوعات: فرهنگی- اجتماعی, سیاسی, مناسبت ها, دفاع مقدس, سبک زندگی  لینک ثابت [ 08:52:00 ق.ظ ]

  تکیه بر دشمن ممنوع.   ...

رهبر انقلاب: دشمن میخواهد ملت ایران را به این نتیجه برساند که بن‌بست است، راه‌حلی وجود ندارد مگر زانو زدن و تسلیم شدن در مقابل آمریکا/ من به حول و قوه الهی و به کمک شما، تا جان و توان در بدن دارم نخواهم گذاشت این اتفاق در کشور بیفتد/ دشمن برای مقابله با جمهوری اسلامی بعد از کنکاش فراوان، به تحریم رسیده است. اقتصاد ملی ما میتواند تحریم را شکست دهد و شکست تحریم، شکست آمریکا است و آمریکا یک سیلی دیگر از ملت ایران خواهد خورد.

موضوعات: فرهنگی- اجتماعی, سیاسی, سبک زندگی  لینک ثابت [ 08:48:00 ق.ظ ]

  نمی از یم زبور آل محمد صلی الله علیه وآله   ...


امام سجاد علیه السلام در دعای بیستم (دعای مكارم الاخلاق) چنین می گوید:
«خدایا! بر محمد و آل او درود بفرست و مرا بر آنكه بر من ستم روا دارد، دستی (نیرویی) و بر آنكه با من ستیزه جوید، زبانی [و برهانی] و بر كسی كه با من دشمنی و عناد ورزد، پیروزی عطا كن، و در برابر آن كس كه نسبت به من، به حیله گری و بد اندیشی بپردازد راه و تدبیر و در برابر كسی كه بر من آزار رساند، نیرو عنایت كن و در برابر عیب جویانی كه بر من عیب جویی و ناسزا گویی می كنند، توان تكذیب [و رد سخنان آنها] و در برابر خطر تهدید دشمنان، به من امنیت عطا فرما….»
در واقع، این بخش از دعا شكوائیه ای است از حضرت در برابر زورگوییهای حكومت و كارگزاران عبدالملك؛ نظیر «هشام بن اسماعیل مخزومی.» حاكم مدینه، و از این جهت بار سیاسی دارد.

یا در دعای عرفه (دعای چهل و هفتم) چنین می گوید: «پروردگارا! درود فرست به پاك ترین افراد خاندان پیامبر كه آنان را برای رهبری امت و اجرای اوامر خود برگزیده ای و آنان را خزانه داران علمت، نگهبانان دینت، جانشینان خود در زمین، و حجتهای خویش بر بندگانت قرار داده ای، و به خواست خود، آنان را از هر گونه پلیدی یكباره پاك كرده ای و آنان را وسیله ارتباط با خود و راه بهشت خویش قرار داده ای… خدایا! تو در هر زمان دین خود را به وسیله امامی تایید فرموده ای كه او را برای بندگانت رهبر و پرچمدار، و در جهان گیتی مشعل هدایت قرار داده ای، پس از آنكه او را با ارتباط غیبی، با خود مرتبط ساخته ای و او را وسیله خشنودی خود قرار داده ای و پیروی از او را واجب كرده ای، و از نافرمانی او بیم داده ای، و به اطاعت از اوامر و پذیرش نهی او دستور داده ای، و مقرر داشته ای كه هیچ كس از او سبقت نگیرد، و هیچ كس از پیروی او واپس نماند [و سرپیچی ننماید] …»
حضرت در این دعا با بیان نقش و موقعیت ویژه رهبران الهی و امامان از خاندان نبوت و امتیازهای آنان با دقت تمام شروعیت حكومت زمامداران وقت را نشانه رفته و نشان داده است كه مشروعیت حكومت با انتخاب الهی به دست می آید، نه از طریق زور و قدرت و نه حتی از راه جمع آوری آرای مردم.

موضوعات: فرهنگی- اجتماعی, سیاسی, مناسبت ها, سبک زندگی, تبليغ  لینک ثابت[پنجشنبه 1397-07-12] [ 11:04:00 ق.ظ ]

  شهادت امام سجاد علیه السلام   ...

موضوعات: فرهنگی- اجتماعی, مناسبت ها  لینک ثابت [ 10:58:00 ق.ظ ]

  با چه کسانی مشورت کنیم؟   ...

مسلم است كه هر كس نمي‌تواند طرف مشورت قرار گيرد، زيرا گاه بعضي از اشخاص نقاط ضعفي دارند كه مشورت با آنها مايه‌ي بدبختي و عقب افتادگي است.
 

* مشورت

موضوع مشاوره در اسلام از اهميت خاصي برخوردار است چنانچه پيغمبر اكرم اسلام ـ صلّي الله عليه و آله ـ با قطع نظر از وحي آسماني آنچنان فكر نيرومندي داشت كه هيچگاه نياز به مشاوره پيدا نمي‌كرد، ولي براي اينكه از يك سو مسلمانان را به اهميت مشورت متوجه سازد تا آن را جزء برنامه‌هاي اساسي زندگي خود قرار دهند و از سوي ديگر نيروي فكر و انديشه را در افراد پرورش دهد، در امور عمومي مسلمانان كه جنبه‌ي اجراي قوانين الهي داشت (نه قانونگزاري) جلسه‌ي مشاوره تشكيل مي‌داد و مخصوصاً براي رأي افراد صاحب نظر ارزش خاصي قائل بود تا آنجا كه گاهي به احترام آنها از رأي خود صرف نظر مي‌كرد، چنانكه نمونه‌ي آن در جنگ «احد» اتفاق افتاد و مي‌توان گفت كه يكي از عوامل موفقيت پيامبر اكرم ـ صلّي الله عليه و آله ـ در پيشبرد اهداف اسلامي همين بود.

ادامه »

موضوعات: فرهنگی- اجتماعی, زنان, سبک زندگی, تبليغ  لینک ثابت[چهارشنبه 1397-07-11] [ 09:16:00 ق.ظ ]

  چگونه الگوي مناسبي براي فرزندانمان باشيم؟   ...

وقتي بچه‌ها، به‌خصوص دختربچه‌ها، اين جمله‌هاي انتقادي والدين در مورد ظاهرشان را مي‌شنوند، حس مي‌کنند زيبايي از علم يا اخلاق اولويت بيشتري دارد و ناخودآگاه توجه بيش از حدي به ظاهر خود پيدا مي‌كنند.

 

* چگونه الگوي مناسبي براي فرزندانمان باشيم؟

ضمير بچه‌ها مانند يک لوح سفيد و خالي است و مي ‌توان به سادگي بازتاب رفتار ما بزرگ‌ ترها را در لوح پاک وجودشان ديد. روان‌پزشکان کودک عقيده دارند آنچه والدين و اطرافيان نزديک يک بچه انجام مي ‌دهند يا مي‌ گويند، مي‌تواند تأثير مستقيمي بر شکل‌گيري شخصيت او داشته باشد.

* خودانتقادی ظاهری

برخي والدين مدام چنين جمله ‌هايي را در خانه و پيش روي فرزندان خود تکرار مي‌کنند: «چقدر بيني بزرگي دارم»، «کاش کمي لاغرتر بودم»، «کاش قدم بلندتر بود» و جمله‌هاي ديگري از اين قبيل.

وقتي بچه‌ها، به‌خصوص دختربچه‌ها، اين جمله‌هاي انتقادي والدين در مورد ظاهرشان را مي‌شنوند، حس مي‌کنند زيبايي از علم يا اخلاق اولويت بيشتري دارد و ناخودآگاه توجه بيش از حدي به ظاهر خود پيدا مي‌كنند. ترس از چاق‌ شدن، جوش‌زدن و حتي کوتاه‌ ماندن قد، ممکن است خيلي از دختربچه‌هاي در سن رشد را دچار اختلال در خورد و خوراک کند.

* مقايسه‌‌ کردن همه‌ چيز

مقايسه‌ کردن بچه‌ها با همسن و سال‌ هاي آن‌ها از بدترين عادت‌هاي والدين است. وقتي شما مدام فرزند خود را با بچه‌هاي اقوام يا همسايه‌ها مقايسه مي‌کنيد، هم اعتماد به‌نفس او را کاهش مي‌دهيد و هم فرزندتان را تا آخر عمر از فردي که با او مقايسه شده، متنفر مي‌کنيد.

والدين بايد بپذيرند استعداد و توانايي همه بچه‌ها يکسان نيست، ممکن است فرزند شما در درس رياضي ضعيف باشد اما نقاشي‌هاي بسيار زيبايي بکشد. يکي از مهم‌ترين وظيفه‌هاي والدين اين است که استعدادهاي فرزند خود را بشناسند و او را در رسيدن به اهداف و علاقه‌هايش راهنمايي و تشويق کنند.

* بحث و جدل بيش از حد

خيلي از والدين مدام با فرزندان يا همسر خود بر سر مسايل کوچک و بزرگ بحث مي‌کنند و آنقدر بحث را ادامه مي‌دهند تا طرف مقابل خسته شود و کوتاه بيايد! اين عادت غلط، هم استرس زيادي به بچه‌ها وارد مي‌کند و هم باعث مي‌شود حس کنند بايد براي به کرسي‌نشاندن حرف‌هاي خود تا جايي که مي‌توانند، بامنطق يا بي‌منطق، با ديگران بحث و مشاجره کنند.

يکي از ساده‌ترين راه‌هاي حل مشكلات در زندگي، تشکيل جلسه‌هاي خانوادگي گفت‌وگو و مشورت است. به اين ترتيب بچه‌ها حس ارزشمندبودن مي‌کنند و ياد مي‌گيرند مي‌توان تمام مشکلات ريز و درشت زندگي را با مشورت و همفکري اعضاي خانواده حل کرد.

* بدگويی از ديگران

وقتي شما فردي را که در جمعتان حضور ندارد، نقد مي‌کنيد، اجازه هر نوع دفاعي را از او مي‌گيريد و حق هرگونه بدگويي را براي خودتان قائل شده‌ايد. بچه‌ها با ديدن چنين رفتارهايي سخن‌چيني و غيبت را مي‌آموزند و به راحتي در زندگي آينده خود اخلاق را زير پا مي‌گذارند. ضمن اينکه ممکن است ذهنيت فرزندتان در مورد فردي که از او بدگويي مي‌کنيد تا آخر عمر خراب شود؛ به‌خصوص اگر آن فرد يکي از نزديکان مانند پدر يا مادربزرگ، عمه يا خاله و … او باشد.

منبع: هفته نامه افق حوزه

موضوعات: فرهنگی- اجتماعی, مناسبت ها, زنان, سبک زندگی, تربيت فرزند  لینک ثابت[سه شنبه 1397-07-10] [ 09:37:00 ق.ظ ]

  انتقاد رهبر انقلاب اسلامی از تخریب آثار اسلامی در مکه و مدینه به بهانه توسعه حج   ...

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه‌ای مدظله العالی رهبر معظم انقلاب اسلامی ظهر روز دوشنبه در دیدار جمعی از مسئولان و دست‌اندرکاران حج، فرمان خداوند متعال برای تجمع مسلمانان در یک زمان و مکان خاص برای انجام فریضه حج را حامل جنبه‌ها و پیام‌های سیاسی مهمی همچون «لزوم ارتباط و هم‌افزایی مسلمانان» و «نشان دادن اقتدار امت اسلامی» دانستند و خاطرنشان کردند: علاوه بر جنبه معنوی حج که بسیار مهم است، باید این حقایق و اهداف اسلامی نیز برجسته و برای آنها برنامه‌ریزی و اقدام شود.


حضرت آیت الله خامنه‌ای «ارتباط با آحاد امت اسلامی در حج»، «رساندن پیام انقلاب اسلامی به زائران و زدون شبهات و ابهامات آنها»، «زمینه‌سازی برای ایجاد یا تقویت ارتباطات جمهوری اسلامی ایران با سایر کشورهای اسلامی» و «همزیستی برادرانه با فرقه‌های اسلامی» را از جمله پیام‌های سیاسی و لازم برای جهان اسلام در ایام حج خواندند و تأکید کردند: حج باید برای جمهوری اسلامی آبروآفرینی کند، بنابراین نباید جنبه‌های سیاسی حج فراموش شود و حج ابراهیمی یعنی حجِ پس از انقلاب اسلامی با حجِ قبل از آن و حجِ کشورهایی که بویی از مبانی اسلام و انقلاب اسلامی نبرده‌اند، متفاوت است.
ایشان با اشاره به مانع‌‌تراشی‌های دولت سعودی در برگزاری مراسم دعای کمیل افزودند: باید با تلاش و ابتکار از این موانع و خسارتها عبور کرد.
رهبر انقلاب اسلامی همچنین از تخریب گسترده آثار اسلامی مانند آثار منسوب به پیغمبر اکرم(ص)، امیرالمؤمنین(ع)، خلفا و مجاهدان صدر اسلام به بهانه توسعه حج بشدت انتقاد کردند و گفتند: در حالی که کشورهای مختلف از آثار تاریخی خود با دقت محافظت و حتی گاهی برای پُر بار نشان دادن تاریخ و گذشته‌شان، آثاری را جعل می‌کنند، تاکنون آثار اسلامی زیادی در مکه و مدینه تخریب شده است.
ایشان سازمان حج و زیارت و دستگاههای ذی‌ربط را به انجام کار و ابتکار و تماس با مسئولان حج در دیگر کشورهای اسلامی برای جلوگیری از تخریب بقایای آثار اسلامی موظف کردند.
رهبر انقلاب اسلامی همچنین مسئولان حج را به استفاده از ابزارهای نو بویژه فضای مجازی برای ارتباط با زائران دیگر کشورها در ایام حج و نیز هم‌افزایی و همکاریِ بیش از پیش با یکدیگر، توصیه و از زحمات یکایک دست‌اندرکاران حج امسال تشکر کردند.
پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلمین قاضی‌عسکر نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی و آقای محمدی رئیس سازمان حج و زیارت گزارشی از اقدامات و فعالیت‌های انجام گرفته در بخشهای فرهنگی و اجرایی حج بیان کردند.

موضوعات: فرهنگی- اجتماعی, سیاسی, مناسبت ها, تبليغ  لینک ثابت [ 09:33:00 ق.ظ ]

  نقش زن در تأمین سکینت و آرامش منزل   ...

حضرت آیت الله جوادی آملی در جلسه درس تفسیر خود در مسجد اعظم، به ادامه تفسیر آیات سوره مبارکه طلاق پرداختند و بیان داشتند: در جریان طلاق گرچه اصل صحتش را دین امضا کرده، اما آن را در حدّ ضرورت اخلاقی دانسته تا جایی که اگر به آن حد ضرورت نرسد و کسی تنها از روی دواعی نفسانی بخواهد طلاق بدهد، در روایات، ائمه(ع) فرمودند مثل آن است که با دست خود خانه خود را ویران کند.

معظم له ادامه دادند: در بعضی از روایات فرمودند اگر طلاقی در خانه‌ای رخ داد، عرش خدا متزلزل می‌شود؛ مستحضرید که عرش خدا مرکز فرمانروایی ربوبیت الهی است که ﴿اسْتَوَی عَلَی الْعَرْشِ﴾، از آنجا جهان را اداره می‌کند، وقتی عرش خدا متزلزل شد یعنی کل نظام آسیب می‌بیند، بنابراین مسئله طلاق یک مسئله عادی نیست.

ایشان تصریح داشتند: آنچه جلوی طلاق را می‌گیرد ادب، رحم و محبت است که فرمود: ﴿وَ جَعَلَ بَینَكُمْ مَوَدَّةً وَ رَحْمَةً﴾؛ این دو عامل است که اساس خانواده را حفظ می‌کند: یکی دوستی عاقلانه نسبت به هم؛ ﴿جَعَلَ بَینَكُمْ مَوَدَّةً﴾، یکی گذشت مهربانانه از لغزش یکدیگر، ﴿وَ رَحْمَةً﴾.

حضرت آیت الله جوادی آملی با اشاره به نقش زن در تأمین سکینت و آرامش منزل اذعان داشتند: مسئولیت تأمین سکینت و آرامش منزل را ذات اقدس الهی به عهده خانم‌ها و زن‌ها سپرد که فرمود: ﴿خَلَقَ لَكُمْ مِنْ أَنْفُسِكُمْ أَزْواجاً لِتَسْكُنُوا إِلَیها﴾، مسکن را مرد تهیه می‌کند، ولی سکینت منزل به عهده زن است و این با ادب، با اخلاق و با عاطفه ممکن می شود.
 

موضوعات: فرهنگی- اجتماعی, سیاسی, زنان, سبک زندگی, تبليغ  لینک ثابت [ 09:29:00 ق.ظ ]

  روحیه بسیجیان در جبهه با چه کاری تقویت می شد؟   ...

کتاب «بهترين پناهگاه حكايات و داستان هاى نماز» اثری از آقای رحيم كارگر محمديارى است که به بیان داستان های گوناگون از نماز و نمازگزاران پرداخته که منتخبی از این داستان ها در شماره های گوناگون تقدیم علاقمندان می گردد

* اولين نماز وحدت در خط مقدم

نمازهاى جماعت خيلى در روحيه بچه ها تأثير داشت. به اين نتيجه رسيديم كنار نمازهاى جماعت روزانه كه همه جاى جبهه برگزار مى شد، نمازهاى جماعت ديگرى هم برگزار كنيم . يعنى نماز وحدت .

اولين نماز وحدت بعد از آزادسازى پادگان حميد خوانده شد به امامت حجت الاسلام موسوى جزايرى . اطراف پادگان پر بود از نيروهاى رزمنده ؛ هم ارتشى هم سپاهى و هم بسيجى . بعد از نماز، سكوت دشت با فرياد وحدت و همبستگى رزمندگان شكسته شد. دعاى وحدت را با شوق و اميد به پيروزى خوانديم و پيروز هم شديم .

دومين نماز جماعت با همان روحيه وحدت آفرين در دشت عباس برگزار شد؛ سه راهى ابو غريب. در اين نماز، بيش از ده هزار رزمنده شركت داشتند؛ به امامت حجت الاسلام انصارى ، از بيت حضرت امام(ره). اولين ايستگاه صلواتى در محوطه برگزارى نماز جماعت دشت عباس تاسيس شد كه تا پايان جنگ هم برقرار بود و از رزمندگان پذيرايى مى كرد.

 

موضوعات: فرهنگی- اجتماعی, سیاسی, مناسبت ها, دفاع مقدس, نماز, معرفی کتاب  لینک ثابت [ 08:38:00 ق.ظ ]

  داستان هایی زیبا از احترام به علمای اسلام   ...

* ارزش علم و دانش در قرآن

يكي از ارزش‌هاي اسلامي در قرآن، «علم و دانش» است.

« … هَلْ يَسْتَوِي الَّذِينَ يَعْلَمُونَ وَ الَّذِينَ لا يَعْلَمُونَ …» [1] «آيا دانايان و نادانان با هم برابرند؟».

آيا كساني كه در تحصيل فضايل و آگاهي‌هاي مفيد و مؤثر در كمال خويش گام بر مي‌دارند، با گروهي كه از حيات جز خواب و خوراك و… چيزي نمي‌دانند برابرند؟

شكي نيست كه برتري و ارجحيت، همانا از آن كساني است كه در راه تحصيل علم گام بر مي‌دارند، و ساعت‌هايي را به تعليم و تعلم سپري مي‌سازند و از ديار جهالت و لو چند قدم در شبانه روز به سوي عالم علم و نور،‌ هجرت مي‌كنند:

آن را كه فضل و دانش و تقوا مسلّم است // هر جا قدم نهد قدمش خير مقدم است

در پيشگاه علم مقامي عظيم نيست  //  از هر مقام و مرتبه‌اي علم، اعظم است

جاهل اگر چه يافت تقدّم مؤخر است  //  عالم اگر چه زاد مؤخّر مقدّم است

جاهل به روز فتنه ره خانه گم كند  //  عالم چراغ جامعه و چشم عالم است

در دين مقدس اسلام و سيره عملي پيامبر و اهل بيت(ع) همواره بر تكريم علما و دانشمندان دين تأكيد شده است. چنانكه امام موسي كاظم ـ عليه السّلام ـ فرمود: «عَظِّمِ الْعالِم لِعِلمِهِ وَدَعْ مُنازَعَتَهُ [2]؛ عالم را به جهت علمش تعظيم و احترام كن و با او منازعه منما.»

امام علي ـ عليه السّلام ـ فرمود: «مَنْ وَقَّرَ عالِماً فَقَدْ وَقَّرَ رَبَّهُ [3]؛ كسي كه به عالمي احترام نمايد، به خدا احترام نموده است.»

پيامبر ـ صلّي الله عليه و آله ـ فرمود: «اَكْرِمُوا الْعُلَماءَ فَاِنَّهُمْ وَرَثَةُ الْأَنْبِياءِ فَمَنْ أَكْرَمَهُمْ فَقَدْ اَكْرَمَ اللهَ وَرَسُولَهُ [4]؛ دانشمندان را گرامي داريد كه آنها وارثان پيامبرانند و هر كه آنان را احترام نمايد، خدا و رسولش را احترام نموده است.»

 

ادامه »

موضوعات: فرهنگی- اجتماعی, سیاسی, مناسبت ها, سبک زندگی, تبليغ, حوزه  لینک ثابت [ 08:29:00 ق.ظ ]

  ایران چگونه بزرگترین تورم تاریخ انقلاب را پشت سر گذاشت؟   ...

صحبت از جنگ که می شود فرقی ندارد از متولدین کدام دهه باشیم اما ناخودآگاه ذهنمان به سمت روزهایی کشیده می شود که همه مردم از همه اقشار از همه سنین جان خود را در کف دست قرار داده و به سمت جبهه ها رفتند. هشت سال دفاع از کشور در مقابل همه قدرت های جهان موضوعی نیست که خاطر نسل های بعد از جنگ برود.

 قطحی، گرانی و مشکلات معیشتی موضوعات مهمی بودند که مردم در دوران جنگ با آنها رو به رو شدند؛ در شرایطی که کشور تازه توانسته بود رژیم شاهنشاهی را سرنگون کند و در شرایط اقتصادی، نظامی نامطلوب ایران آماج حملات دشمن شد.

بزرگترین تورم در طول تاریخ انقلاب اسلامی مربوط به دوران جنگ تحمیلی است؛ دورانی که نه کارخانه ای بود که چرخ آن بچرخد و نه کشورهای دیگر حتی مواد غذایی به ایران می دادند؛ سکوهای نفتی ما مورد حملات دشمن قرار می گرفت و فروش نفت به پایین ترین حد رسیده بود.

 در دوران جنگ 8 ساله مردم این کشور نیز در پشت صحنه همیشه خالصانه به یاد فرزندان خود در جبهه ها بودند و با کمک های نقدی و غیر نقدی خود یاری رسان این غیور مردان بودند و با ارسال کمک ها در قالب کاروانها و جمع آوری کمک های نقدی در پایگاه های بسیج ، مصلاهای نمازجمعه و …. پشتیبان رزمندگان بودند.

 مردم ایران در 8 سال جنگ تحمیلی در سال های 60 تا 68 به فرمایش رهبر کبیر انقلاب اسلامی امام خمینی رحمه الله علیه لبیک گفته و با اهدای دارایی های خود هرچند اندک توانستند از پس مشکلات نظامی و اقتصادی آن دوران بر آیند. همه آنها تنها با فرمان امام سر از پا نشناخته و به عرصه آمدند. فرمانی که از همان ابتدا صادر شد” کمک به جبهه کمک به اسلام است".

برخی مردم حتی حاضر نبودند در قبال کمک هایی که می کنند قبض و یا رسیدی دریافت کنند؛ استدلال آنها این بود که این رسید می تواند در جایی دیگر صرف شود و همچنین این کمک ها برای رضای خداست و نیازی به رسید نیست.

تصاویر زیادی از این کمک ها در دست نیست اما همین میزان اندک از فیلم های آرشیوی حاکی از عمق وفاداری مردم به کشور و تلاش آنها برای مقابله با جنگ های اقتصادی است. دیروز پیرزنانی بودند که تنها وعده غذایی خود را به جبهه ها بردند تا در این شرایط مرهمی بر زخم های کشور زخم خورده باشند.

 

خاطراتی از کمک های مردمی به جبهه ها

 غلامرضا قاری، یکی از رزمندگان دفاع مقدس نیز در خاطره ای می گوید: کمک‌های مردمی در پشت جبهه‌ها بسیار چشمگیر بود و مردم به منظور حمایت از رزمندگان اسلام هر آنچه که در توان داشتند به جبهه‌ها می‌فرستادند تا در اختیار رزمندگان قرار گیرد و ما مسئول این مهم بودیم، اقلامی که در داخل برخی از آن‌ها نامه‌ها و خاطراتی از سوی فرستندگان بود که برای توفیق رزمندگان دعا می‌کردند و از آنان التماس داشتند.

نکته قابل توجه این است که صحنه جنگ نظامی امروز به جنگ اقتصادی تبدیل شده است؛ امروز دشمنان جنگ اقتصادی را علیه این مرز و بوم و به ویژه ملت آغاز کرده و همه تلاش دشمن در به تنگنا کشاندن معیشت ملت است.

دشمنان خارجی و داخلی با عملیات روانی در رسانه های استکباری، ملت را از آینده اقتصادی می ترسانند و از همین جهت تمام تلاششان را برای دعوت مردم به احتکار به کار بسته اند.

این روزها مردم ماجرای دیروز خود را فراموش کرده اند و متاسفانه برخی از آنها در این راستا اقدام به خریدهای کلان از کالاهای اساسی و احتکار خانگی زده‌اند. مواد غذایی که تا دیروز به عنوان مصرف روزانه از فروشگاه ها تهیه می شد امروز بسته بسته توسط عده های معدود خریداری می شود و با افزایش تقاضا قحطی دروغین در کشور به راه افتاده است.

با پیشی گرفتن تقاضا از عرضه، گرانی و تورم بر کشور سایه افکنده و لحظه به لحظه قیمت ها افزایش پیدا می کند و از همین جهت قدرت خرید مردم پایین می آید؛ در حقیقت این ظلمی است که مردم در ابتدا در حق هم وطنان خود و در ادامه در حق خود می کنند.

 این اقدام برخی از مردم در هجوم به بازارها در حالی رخ می دهد که در کنار سابقه درخشان مردم در 8 سال جنگ تحمیلی، بارها مردم در جریان حوادث طبیعی نشان دادند که جان هموطنان خود بر رفاه خود اولویت دارد و از کمک های خود دریغ نکردند.

کمک های مردمی به زلزله زدگان بم، کمک های بی دریغ مردم در ماجرای زلزله رودبار و حجم انبوه کمک ها به مردم زلزله زده کرمانشاه تنها بخشی از کمک های مردم در مواقع بحران به همدیگر است؛ این مسائل نشان داد که مردم به جای اینکه به فکر معیشت خود باشند به فکر دیگران بوده و با جان فشانی و  فداکاری و ایثار گسترده، همه مایحتاج اساسی خود را وقف رزمندگان و آسیب دیدگان و زلزله زدگان و… می کردند.

امروز هم در چنین شرایط اقتصادی بهتر است مردم به جای گوش سپردن به هجمه ها و تنش های اقتصادی رسانه های بیگانه در کمال خونسردی از احتکار مواد غذایی در خانه های خود پرهیز کنند؛ مردم ایران همان مردم هستند اما در شرایط روحی وتحت بازی روانی رسانه های غربی متاسفانه فراموش کرده اند که اگر انبارهای احتکار خانگی خود را خالی کنند بسیاری از مشکلات اقتصادی حل می شود.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی راه دانا

موضوعات: فرهنگی- اجتماعی, سیاسی, دفاع مقدس, سبک زندگی, تبليغ  لینک ثابت[دوشنبه 1397-07-09] [ 03:39:00 ب.ظ ]

  خداوند دشمنان ما را از احمق‌ها آفریده است؟   ...

مجمع عمومی سازمان ملل متحد (United Nations General Assembly یا UNGA/GA) را می‌توان رکن اصلی، جهانی و مشورتی سازمان ملل متحد دانست؛ تمام 193 کشور عضو سازمان ملل در مجمع عمومی شرکت می‌کنند. مجمع عمومی به‌طور منظم دوره‌های اجلاسیه سالیانه خود را از سپتامبر تا دسامبر یا ژانویه برگزار می‌کند.

تصمیمات و قطعنامه‌های مجمع عمومی بیشتر از جنبه اعلامی یا توصیه‌ای برخوردارند، اما در بعضی از موارد تعدادی از این قطعنامه‌های اعلامی با گذشت زمان و تکرار، برای کشور‌های عضو این قطعنامه‌ها الزام‌آور قلمداد می‌شود.

هر ساله این مجمع با حواشی بسیاری روبه‌رو است. شاید بتوان این ادعا را کرد که بازیگر نقش اول این حواشی، نخست وزیر رژیم صهیونیستی است. بنیامین نتانیاهو هر ساله در سخنرانی‌های خود ادعا‌هایی را مطرح می‌کند که باعث خنده حضار و جهانیان می‌شود.

در شصت و هفتمین نشست عمومی سازمان ملل متحد در سال 2012 وی سخنرانی کرد. در این سخنرانی برای نشان دادن نگرانی‌هایش از برنامه هسته‌ای ایران، تصویری را به نمایش گذاشت که جنجال زیادی به پا کرد. تصویری بزرگ کودکانه از یک بمب که به قسمت‌های 70 درصد و 90 درصد تقسیم شده بود و تاکید می‌کرد که ایران 70 درصد مسیر دستیابی به بمب هسته‌ای را طی کرده است. جامعه بین‌المللی باید مانع ایران برای عبور از خط قرمز رسیدن به بمب هسته‌ای شود. در نهایت خط قرمزی در قسمت 90 درصد کشید و مدعی شد: باید اجازه ندهیم ایران به این خط نزدیک شود. هیچ چیز به اندازه یک ایران مسلح به بمب هسته‌ای دنیا را تهدید نمی‌کند و این خط، خط قرمز جلوگیری از جنگ است.

روند این سخنرانی‌ها ادامه داشت و در تازه‌ترین ادعای خود امسال حرفی از محله‌ای در حاشیه شهر تهران را زد که تا قبل از این کمتر کسی حتی در شهر تهران این مکان را می‌شناخت.

نتانیاهو عکسی را به حضار نشان داد که طبق ادعای احمقانه‌اش از دومین سایت مخفی هسته‌ای جمهوری اسلامی رونمایی کرد. در ادامه گفت که در فوریه گذشته اسنادی را به رسانه‌های بین‌المللی ارائه دادیم و از برنامه‌های ایران برای فریب دادن جامعه بین‌المللی پرده برداشتیم. اما چند ماه گذشت و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هیچ اقدامی را انجام ندادند و حتی تقاضایی نکردند که یک سایت جدید را بازرسی کند؛ لذا امروز تصمیم گرفتم، مدارک جدیدی را افشا کنم؛ «ایران تاسیسات سری دیگری در تهران دارد».

او در ماه «می» هم در ادعایی دیگر از منطقه شورآباد نام برد و بار دیگر از مورد جدید دیگری در منطقه تورقوزآباد تهران پرده برداشت. اینجا ظاهرا یک کارگاه قالیشویی بوده، اما در واقع انبار اتمی جمهوری اسلامی ایران است!

سخنانی که باعث شگفتی و خنده حضار در هفتاد و سومین مجمع عمومی سازمان ملل شد و در ادامه تصویری از یک ساختمان معمولی را به نمایش گذاشت و مکان آن را در خیابان ماهر عنوان کرد و کشور‌هایی که توانایی ماهواره‌ای دارند خواست شاهد تردد مقامات ایرانی برای پاکسازی این محل باشند. در ادامه هم خاطرنشان کرد که ایران طی ماه گذشته ۱۵ کیلوگرم مواد رادیواکتیو را انتقال داده است. این مواد هسته‌ای در تهران پخش شده و سلامت ساکنان شهر را به خطر انداخته است. آن‌ها ۳۰۰ تن مواد هسته‌ای در این سایت جدید ذخیره کرده‌اند.

با نگاهی به محل مورد ادعای نخست وزیر نادان رژیم صهیونیستی به این موضوع پی می‌بریم که او حتی اسم خیابانی که ادعا می‌کند را هم اشتباه گفته است. در اصل اسم این کوچه مهر است که او آن را ماهر قلمداد کرده بود. حتی با فرض صحت ادعای وی، هیچ دولت و مسئولی حاضر نیست در 30 کیلومتری پایتخت کشورش 300 تن مواد هسته‌ای ذخیره سازی کند.

مرد چاق یا (Fat Man) نام یا اسم رمز دومین بمب هسته‌ای آمریکا بود که در سال ۱۹۴۵ به ناگازاکی ژاپن انداخته شد. نکته جالب توجه وزن این بمب است که در این بمب تنها حدود ۱۰ کیلوگرم مواد هسته‌ای در آن استفاده شده بود. با احتساب خرابی که آن بمب در ازای تنها داشتن 10 کیلوگرم مواد هسته‌ای بود؛ ذخیره سازی 300 تن مواد هسته‌ای به نوعی دیوانگی و محسوب می‌شود.

موساد (سازمان اطلاعات رژیم صهیونیستی) که وظیفه جمع آوری اطلاعات را برای نتانیاهو بر عهده دارد، نشان داد که هنوز فاصله بین واقعیت و توهم را نمی‌داند یا شاید هم نمی‌خواهد این 2 موضوع را از هم تمیز دهد. در پایان باید به حدیثی از امام صادق (ع) اشاره کرد که می‌فرمایند: «خدا را شکر که دشمنان ما را از احمق‌ها آفرید».

موضوعات: فرهنگی- اجتماعی, سیاسی, مناسبت ها  لینک ثابت [ 02:11:00 ب.ظ ]

  انحراف افکار عمومی علیه روحانیت   ...

همه شاهد هستیم که اوضاع  اقتصادی این روزهای کشور بسیار بحرانی است؛ افزایش روزانه و بعضا لحظه‌ای قیمت دلار و طلا از یک طرف و افزایش عجیب و غریب اجناس و کمیاب شدن برخی دیگر که آنها هم معمولا ثبات ندارد و هیچ تضمینی نیست که قیمت امروز با فردا برابر باشد از طرف دیگر، وضعیت حال حاضر کشور است.

ای کاش فقط در صد ناچیزی گران می‌شد؛ برخی اقلام مثل لوازم یدکی خودرو  ظرف چند ماهه اخیر تا چهار برابر  و یا بیشتر افزایش قیمت داشته است و از آن بدتر بعضی لوازم کمیاب یا نایاب شده، آن هم لوازم خوروهای مثلاً ملی؛ نه ماشین‌های لوکس و گران قیمت!

خود خودرو که افزایش‌های تخیلی و غیر منطقی داشته است. تا چند وقت پیش اگر کسی که وضع مالی خوبی نداشت اگر تکانی به خود می‌داد، به زور می‌توانست یک پراید بخرد ولی الان دست یابی به پراید هم برای خیلی ‌ها مثل خواب و رویا شده است.

این‌ مصیبت‌ها یک طرف قضیه، مصیبت دیگر ثابت ماندن درآمدها است که دولت هم صراحتا اعلام کرده فعلا برنامه‌ای برای افزایش حقوق ندارد. با این اوصاف و با یک حساب بسیار ساده مشخص است که روز به روز قدرت خرید پایین می‌آید و به برکت تدابیر اندیشمندانه دولت تدبیر و امید درصد بیشتری از جامعه به فقر نزدیک می‌شوند و فشار اقتصادی بیشتری به اکثریت مردم تحمیل می‌شود.

ادامه »

موضوعات: فرهنگی- اجتماعی, سیاسی, مناسبت ها  لینک ثابت [ 01:19:00 ب.ظ ]

  حمله موشکی سپاه به مقر سرکردگان جنایت تروریستی اهواز   ...

روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اطلاعیه ای از هدف قرار دادن مقر سرکردگان جنایت تروریستی اهواز در شرق فرات در کشور سوریه با 6 فروند موشک بالستیک زمین به زمین در نخستین ساعات بامداد امروز(دوشنبه) توسط یگان موشکی نیروی هوافضای سپاه خبر داد و تاکید کرد: ، امنیت ملت ایران خط قرمز نیروهای مسلح بوده و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در صیانت ازمیهن اسلامی و تامین امنیت و آرامش مردم عزیز از هیچ تلاشی فروگذار نکرده و مشت آهنین خود را همچنان مهیای پاسخ قاطع و کوبنده به هر گونه شرارت و شیطنت دشمنان قرار خواهد داد.

ادامه »

موضوعات: فرهنگی- اجتماعی, سیاسی, مناسبت ها  لینک ثابت [ 12:46:00 ب.ظ ]

  معارف ثقلین-1   ...

موضوعات: فرهنگی- اجتماعی, مناسبت ها, سبک زندگی, تبليغ, حوزه  لینک ثابت [ 10:25:00 ق.ظ ]

  متن تقریظ رهبر معظم انقلاب بر کتاب «فرنگیس» منتشر شد   ...

در مراسم هفتمین پاسداشت ادبیات جهاد و مقاومت با موضوع بررسی نقش بانوان در دوران دفاع مقدس که صبح امروز در مؤسسه‌ی پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی برگزار شد، تقریظ رهبر انقلاب منتشر شد.

هفتمین پاسداشت ادبیات جهاد مقاومت با رونمایی از تقریظ مقام معظم رهبری بر کتاب «فرنگیس» امروز هشتم مهرماه، با حضور علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، حجت‌الاسلام والمسلمین شیرازی، مرتضی سرهنگی و جمعی از نویسندگان دفاع مقدس برگزار شد.

معصومه آباد، نویسنده کتاب «من زنده‌ام» در ابتدای این نشست با بیان اینکه امروز به پاسداشت ایثار و نشر فرهنگ مقاومت گرد هم آمده‌ایم، گفت: هدیه امروز خانم حیدرپور است و رشادتی که او در بخشی از تاریخ دفاع مقدس نشان داد و قلم خانم فتاحی است که روستای گورسفید را به ما معرفی کرد. فتاحی از گورسفید دختری را به ما معرفی کرد که از جنس آهو و خورشید بود. استعاره‌ها و تعابیری که در این کتاب به کار رفته برایم جالب بود.

ادامه »

موضوعات: فرهنگی- اجتماعی, سیاسی, مناسبت ها, زنان, دفاع مقدس  لینک ثابت[یکشنبه 1397-07-08] [ 12:31:00 ب.ظ ]

  تعلیم مرئی، تربیت نامرئی   ...

کی از اشکالاتی که معمولاً به نظام آموزش و پرورش ایران وارد می‌شود و تا حد زیادی هم درست است، این است که در مدارس ما در بهترین حالت، چیزی که اتفاق ضدتربیت است. پرسش مهم در اینجا این است که چرا تربیت که ما آن را بسیار مهم‌تر از تعلیم می‌دانیم، در مدارس ما صورت نمی‌گیرد. پاسخ‌های متعددی می‌توان به این پرسش داد که هر کدام در جای خود درست است و من تنها به یکی از آنها اشاره می‌کنم و آن این است که ما تربیت را هم مانند تعلیم، مرئی می‌دانیم؛ درحالی‌که تربیت بیشتر نامرئی است. منظور از نامرئی نامحسوس است که البته به یک معنا هم محسوس است؛ (مثل گشت نامحسوس).

منظور از تربیت نامرئی یا نامحسوس، نهادن تأثیرات روانی و رفتاری مثبت بر دانش آموزان است؛ اما تأثیراتی که ناشی از سخنان و توصیه و پندهای معلم نیست و به عبارتی از جنس کلام نیست، بلکه ناشی از حالت و رفتار و سکوت آموزگار است؛ چیزی که امروزه آن را با عنوان زبان بدن می‌شناسیم. معلم بزرگواری که گمان کند به همان روشی که مثلاً علوم تدریس می‌کند، صرفاً به همان روش هم می‌تواند و باید اثر تربیتی بگذارد، در کار تربیت ناکام خواهد ماند؛ زیرا او با این تلقی بیش از آنکه مراقب پیام‌های نگاه، سکوت، چین‌های پیشانی، حالت ابروها، لحن و تن صدایش به دانش آموزان باشد؛ به فکر این است که چه مطالبی را به دانش آموزان «بگوید».

 من وقتی به خودم مراجعه می‌کنم جملات چندانی از معلمانم به یاد ندارم که نقل قول کنم؛ اما تا بخواهی از حالت‌ها و کنش‌ها و واکنش‌های معلمانم حتی حالت راه رفتنشان خاطره دارم. دختر دبستانی‌ام من را مؤظف کرده که هر شب پیش از خواب دو تا از خاطرات دوران مدرسه را برایش تعریف کنم و الآن مدتی است کارویژه‌ی من پیدا کردن این خاطرات در اعماق حافظه‌ام است و جالب اینکه اگر گاهی شبی به دلیلی نتوانم برایش تعریف کنم؛ بدهی من به حساب می‌آید و فردا شب باید چهارتا تعریف کنم!

ادامه »

موضوعات: فرهنگی- اجتماعی, مناسبت ها, تربيت فرزند  لینک ثابت [ 11:49:00 ق.ظ ]

  رهنمودهای آیت الله العظمی صافی گلپایگانی برای تحصیل و تدریس علوم حوزوی   ...

 

* بایسته های تحصیل و تدریس علوم حوزوی از منظر آیت الله العظمی صافی گلپایگانی

دروس حوزه، از مقدمات گرفته تا سطوح عالی و خارج حوزه، و شیوه تدریس که در همه اینها مرسوم است، این شیوه از تدریس اولاً برای تبیین مسایل فقهی و ثانیاً برای پرورش روحانیون جهت آشنایی به نحوه ورود و خروج در مسایل و چگونگی تتبع در مسایل فقهی است. هدف درس خارج کسب ملکه اجتهاد توسط طلاب است نوشتاری که در ادامه می خوانید رهنمودهای مرجع عالیقدر جهان تشیع حضرت آیت الله صافی گلپایگانی برای رسیدن به عالی ترین مدارج علمی بر اساس شیوه استنباط فقهی و سیره عملی استادشان، حضرت آیت الله العظمی بروجردی(ره)، می باشد.

٭ مبنای قرآنی ضرورت وجود حوزه های علمیه

«گواه بر اصالت اسلامى حوزه ‏هاى علمى و اینکه تأسیس آن یک برنامه قرآنى است که در عصر رسول خدا(ص) اجرا شد در قرآن کریم است که: «وَ ما کانَ الْمُؤْمِنُونَ لِینْفرُوا کافَّةً فَلَوْ لا نَفَرَ مِنْ کُلِّ فِرْقَة مِنْهُمْ طائِفَةٌ لِیتَفَقَّهُوا فِى الدّینِ وَ لِینْذِرُوا قَوْمَهُمْ إذا رجعوا إلَیهِمْ لَعَلَّهُمْ یحْذَرُونَ؛ سزاوار نیست که همه مؤمنان رهسپار (جهاد) شوند. پس چرا از هر گروهى از ایشان دسته اى کوچ نمى کنند تا در دین فقیه شوند و هنگامى که به سوى قوم خویش بازگشتند، آنان را بیم دهند، شاید آنان (از گناه و طغیان) بپرهیزند.» (توبه/122) از این آیه شریفه استفاده مى ‏شود که مسئله تربیت در علوم اسلامى و تحصیل و تعلم و تفقه در دین، به صورت فردى و اجتماعى و همچنین مسئله تبلیغ و انذار، یک مسئله و موضوع مهم اسلامى و در کنار واجبات دیگر، بلکه فى الجمله مقدم بر آنهاست. (1)

ادامه »

موضوعات: فرهنگی- اجتماعی, مناسبت ها, زنان, حوزه  لینک ثابت [ 11:34:00 ق.ظ ]

  سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی   ...

اگر تصمیم دارید در زمینه اقتصاد مقاومتی پژوهش کنید، کتاب سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی را فراموش نکنید

اگر می‌خواهید پیرامون اقتصاد مقاومتی کتاب، پایان‌نامه، مقاله یا حتی یک یادداشت علمی بنویسید و نمی‌دانید از کجا شروع کنید، به کتاب سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی مراجعه فرمایید

کتاب «سیری در مقالات، پایان‌نامه‌ها، کتب و آثار علمی با موضوع سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی» به قلم «ساجد صمدی قربانی و رضیه خالقپور» و به سفارش «معاونت علمی مرکز راهبری مطالعات اسلامی اقتصاد مقاومتی حوزه‌های علمیه» تدوین شده است، که توسط «نشر مواسات» منتشر شد

این کتاب میتواند به عنوان یک بانک اطلاعات جامع و موضوعی، راهنمای دم‌دستی خوبی برای دانشجویان، فعالان رسانه‌ا‌ی و پژوهشگران در زمینه اقتصاد مقاومتی باشد.

علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند به سایت http://emh.ismc.ir/news/402950 مراجعه کنند.

موضوعات: فرهنگی- اجتماعی, سیاسی, معرفی کتاب  لینک ثابت [ 11:31:00 ق.ظ ]

  حوزه باید برای نظام اسلامی کادرسازی کند| تعمیق فرهنگ اسلام ناب در دستور کار باشد   ...

حضرت آیت الله حسین نوری همدانی از مراجع تقلیدر وز چهارشنبه (5/7/97) امروز در دیدار حجت الاسلام قمی رییس سازمان تبلیغات اسلامی با تأکید بر کادرسازی حوزه علمیه و مراکز دینی و حوزوی برای نظام اسلامی گفت: در حوزه با افراد مستعد مرتبط باشید و حوزه باید در امور مختلف مانند قضاوت،امامت جمعه و جماعت و عرصه های لازم دیگر کادرسازی کند.

وی افزود: برای امامت جمعه نیز باید از ظرفیت طلاب فاضل و جوان استفاده شود، البته برای این جایگاه مهم باید علمیت افراد در سطح بالایی باشد اما متأسفانه در برخی مناطق مردم ماه ها منتظر امام جمعه یا امام جماعت هستند.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم با بیان این که باید برای نظام کادرسازی برای نظام کرد تا هیچگاه کارها معطل نباشد، اظهار داشت: علمای شیعه مرزبانان عقاید جامعه هستند و وظیفه سنگینی بر دوش دارند، در آخرت زمانی که علما محشور می شوند به اندازه علوم و جدیت آن ها در ارشاد بندگان به آن ها پاداش داده خواهد شد.

وی ادامه داد: علما وظیفه دارند که لشکریان ابلیس را بشناسند و با آن مقابله کنند و اجازه ندهند که جامعه اسلامی از مسیر خود منحرف شود.

حضرت آیت الله نوری همدانی فعالیت های سازمان تبلیغات اسلامی را بسیار مهم و اثرگذار دانست و با تأکید بر برنامه ریزی دقیق برای گسترش فرهنگ دینی در کشور ابراز داشت: شما با مردم و فرهنگ آن ها ارتباط مستقیم دارید و تعمیق و گسترش فرهنگ اسلام ناب باید در دستور کار باشد.

وی با تأکید بر لزوم تقویت ارتباط سازمان تبلیغات با حوزه های علمیه عنوان کرد: سازمان تبلیغات باید با حوزه مرتبط باشد و از ظرفیت این نهاد مهم نهایت بهره را ببرد.

این مرجع تقلید با اشاره به شبهه پراکنی های برای گمراه کردن مردم خاطرنشان کرد: باید به همه شبهات پاسخ دهید و هدایتگر باشید و اجازه ندهید که دشمنان مردم را گمراه کنند، باید در هر نقطه کشور عالم جوابگو حضور داشته باشد.

وی جامعه امروز را نیازمند فقهای عالم به اوضاع زمان دانست و اضافه کرد: متأسفانه شهرها از فقها خالی و در حوزه ها پرورش رجال بزرگ ضعیف شده و باید برای این مشکل چاره اندیشی کرد.

حضرت آیت الله نوری همدانی تأکید کرد: در‌ کار تبلیغ دینی قوی عمل کنید و اجازه ندهید که عرصه برای دیگران باز شود و بتوانند که جامعه را منحرف کنند؛ بسیاری از مساجد حتی در تهران خالی از امام جماعت است که باید برای این مشکل فکری کرد.

وی با تجلیل از شخصیت حجت الاسلام قمی، انتصاب وی به ریاست سازمان تبلیغات اسلامی از سوی رهبر انقلاب را نشانه شایستگی وی دانست و حجت الاسلام قمی را به اجرایی کردن توصیه ها و فرمایشات رهبر انقلاب توصیه کرد.

موضوعات: فرهنگی- اجتماعی, سیاسی, حوزه  لینک ثابت [ 11:28:00 ق.ظ ]

  انتقام از شکست پروژه تابستان داغ   ...

به دنبال نقض برجام از سوی آمریکا، چند مقام آمریکا‌یی خبر ‌دادند برای ایران تابستانی داغ را پیش‌بینی می‌کنند و همزمان دو مقام سعودی و اماراتی در لبنان به یک چهره سیاسی که در بازی‌های سیاسی عربستان بر سرنوشت لبنان مردد مانده بود، خبر ‌دادند که در ماه‌های آینده اخبار شگفت‌آوری در ایران خواهند داشت. استراتژیست‌های حامی ترامپ با تصور تأثیر فشارهای تحریمی و اقتصادی، سازماندهی گروهک‌های ضد انقلاب را برای عملیات ایذایی و سرگرم‌سازی نیروهای نظامی‌‌ - امنیتی و سپس جهت‌دهی به اعتراضات احتمالی خشن‌سازی، تداوم‌دهی و سرانجام حضور مسلحانه و زدن تیر خلاص را در این سناریو مهم شناخته و از این رو ارتباط‌گیری با آنها را توجیه کرده‌اند. در همین راستا، تفاله‌های سیاسی چون گروهک نفاق، سلطنت‌طلبان و حتی گروهک‌های تجزیه‌طلب و قومی وقیحانه با مقامات آمریکایی نشست‌های علنی برگزار کرده و عربستان نیز ضمن فعال‌سازی برخی گروهک‌های تکفیری و قومیتی قول مساعدت مالی و لجستیکی را داده بود که دادن پایگاه به منافقین در منطقه تبوک، پذیرایی از رضا پهلوی نماد فلاکت سلطنت‌طلبان، میزبانی از سران گروهک‌های قومیتی چون الاحوازیه و تحرک‌بخشی به گروهک‌های تکفیری در جنوب شرق، اقدامات لو رفته آن است.

تنها نتیجه این پروژه پر سر و صدا و داغ، چند عملیات تروریستی در مناطق مرزی در شمال غرب و جنوب شرق، بر هم زدن فضای یک ورزشگاه و آتش زدن پرچم جمهوری اسلامی، جهت‌دهی به شعارهای چند اجتماع اعتراضی کوچک مانند «سوریه را رها کنید»، آتش زدن چند سطل زباله، شلیک به یک جوان بی‌گناه و عبوری در حاشیه یک اجتماع اعتراضی در کرج و شعارنویسی‌های هتاکانه بود که به زعم سناریونویسان و طراحان بر اقتدار نظام خدشه وارد کرده و با لطمه به ابهت نظام زمینه توسعه و فراگیری اعتراضات و موج‌سواری بر آن برای تبدیل به آشوب و براندازی را فراهم کرده و با متوقف کردن روند قدرت‌یابی و توسعه جمهوری اسلامی ایران، ‌کشورمان را پیش از انقلاب اسلامی برگرداند که در صف متحدان و دولت‌های وابسته و در تراز گاو‌های شیری، چون سعودی‌ها و اماراتی‌ها قرار دهد.

در تابستان مورد انتظار دشمنان ایران اسلامی نه تنها این سناریو تحقق نیافت؛ بلکه در هفته‌های پایانی آن با هدف قرار گرفتن مقر فرماندهی یکی از گروهک‌ها که سرکردگان آن وقیحانه به آمریکا سفر کرده و به دنبال اجرای دستور آمریکایی‌ها برای اتحاد با دیگر گروهک‌ها و کشاندن ناامنی به داخل ایران اسلامی تلاش‌هایی به خرج داده و چند اقدام تروریستی علیه مقرهای نظامی انجام داده و در ارتباط‌گیری با سعودی‌ها و دریافت مواجب مزدوری وقاحت به خرج می‌دادند، هدف اصابت چند فروند موشک قرار گرفت. این اقدام یک سیلی به حساب می‌آمد که می‌توانست موجبات تزلزل دیگر گروهک‌های ضد انقلابی را فراهم کند.

از این رو اربابان آنان چاره‌سازی کرده و با به‌کارگیری چند تروریست روسیاه،‌ جنایتی را رقم زدند تا سروصدای آن برای شکست پروژه‌ای که با اتمام تابستان به سردی گراییده بود، ‌کفایت کند.

انتخاب مراسم رژه نیروهای مسلح در اهواز و شلیک به نمادهای اقتدار و مردم مشتاق و همراه آنان با اطمینان دادن به تروریست‌ها به نمایشی بودن مراسم، انبوه بودن جمعیت که امکان کشتار را فراهم، ولی عکس‌العمل برای مقابله را دشوار می‌کند و مقدور بودن فرار پس از عملیات تروریستی، اقدامی جبرانی برای این شکست بود که ذوق‌زدگی مشاور سیاسی ولی‌عهد امارات آن را لو داد. او با حمایت علنی از تروریست‌ها، اعلام قبلی بن‌سلمان را مبنی بر اینکه به دنبال کشاندن ناامنی‌ها به داخل جمهوری اسلامی ایران است و حمله به یک مراسم نظامی را دلیل خود برای حمله مسلحانه نامیدن این اقدام بزدلانه نامید و سعی کرد با ژستی تهاجم‌گونه به دیگر تروریست‌ها برای ادامه حمایت‌ها امیدواری دهد. همچنین سکوت در کشور عربستان و حمایت پس از این اقدام تروریستی و محکوم نکردن آن گویای ادامه شرارت و شرارت‌انگیزی سران مفلوک این دو کشور عربی است که سابقه حمایت از تروریست‌های تکفیری و کینه شکست آنان در سوریه و عراق را نیز در پرونده سیاه خود دارند.

البته این وقاحت معطوف به توهم برآمده از به هم پیوستگی مجموعه‌ای از اشرار است که در دولت‌های آمریکا و انگلیس در سطوح مختلف وجود دارند. ابراز شعف‌ ترامپ از آشوب‌های شهری ایران،‌ منع دوتابعیتی‌ها از سفر به ایران از سوی انگلیس و غیبت سفیر این کشور در زمان این عملیات تروریستی و میزبانی این کشور از سران این گروهک،‌ آنان را شریک رسمی در شرارت و تروریسم قرار می‌دهد. روسیاهانی که به ادعای حقوق بشر، زمینه‌ساز ترور کودکی چهار ساله و سربازانی بدون مهمات برای دفاع هستند،‌ حتی اگر به ظاهر این اقدام جنایتکارانه و تروریستی را هم محکوم کنند،‌ عامل اصلی این جنایت به حساب می‌آیند که لازم است مجموعه‌های گوناگون مدافع امنیت،‌ اقتدار و منافع ملی آنان را وادار به تغییر این رویه شرارت‌‌آمیز یا پرداخت هزینه‌های آن کنند.

منبع: پایگاه خبری تحلیلی بصیرت

موضوعات: فرهنگی- اجتماعی, سیاسی, مناسبت ها  لینک ثابت[شنبه 1397-07-07] [ 01:19:00 ب.ظ ]

  روضه شهید تورجی زاده از پشت بی سیم+صوت   ...

 تورجی زاده را پیدا کردند ، حاجی بی سیم را گرفت با حالت بغض و گریه از پشت بی سیم گفت : تورجی زاده چند خط روضه حضرت زهرا (س) برامون بخون… تورجی زاده فقط یک بیت زمزمه کرد که دیدم حاجی بیتاب شد…

 *روایت سوزناک همین ماجرا با نوای گرم مداح با اخلاص اهلبیت،  حاج محسن افشاری را می توانید در ادامه مطلب دریافت نمایید :

ادامه »

موضوعات: فرهنگی- اجتماعی, مناسبت ها, دفاع مقدس  لینک ثابت [ 11:18:00 ق.ظ ]

  از حکم تدریس مباحث ربا تا نوشتن پایان نامه برای دیگران   ...

حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای مدظله العالی رهبرمعظم انقلاب، به استفتائاتی پیرامون «احکام تحصیل» پاسخ گفتند که تقدیم حضور علاقمندان می گردد.

* احکام تحصیل

 - سستی و تنبلی

س۲. سستی و تنبلی در تحصیل علم و تلف کردن وقت چه حکمی دارد؟ آیا حرام است؟

ج. تضییع وقت به بطالت و بیکاری دارای اشکال است و دانشجو تا وقتی که از مزایای مخصوص دانشجویی استفاده می ‌کند باید از برنامه ‌های درسی مخصوص دانشجویان متابعت کند و الا استفاده از آن مزایا از قبیل شهریه و کمک هزینه و غیره برای او جایز نیست.

 

- تدریس مباحث ربا

س۳. در خلال بعضی از دروس دانشکده اقتصاد، استاد به بحث در مورد بعضی از مسائل مربوط به قرض ربوی و مقایسه راه‌های تحصیل ربا در تجارت و صنعت و غیر آن می ‌پردازد، تدریس این درس و اجرت گرفتن در برابر آن چه حکمی دارد؟

ج. مجرّد تدریس و بررسیِ مسائل قرض ربوی، حرام نیست.

 - تحصیل فلسفه

س۴. آیا تدریس و تحصیل فلسفه در حوزه ‌های علمیه دینیّه جایز است؟

ج. یادگیری و تحصیل فلسفه برای کسی که اطمینان دارد که باعث تزلزل در اعتقادات دینی ‌اش نمی ‌شود اشکال ندارد و بلکه در بعضی از موارد واجب است.

 

- مطالعه کتب ضاله

س۵. آگاه شدن از کتاب‌های گمراه کننده و کتاب‌های ادیان دیگر برای شناخت دین و عقاید آن‌ها به قصد افزایش معرفت و اطلاعات چه حکمی دارد؟

ج. حکم به جواز خواندن این کتب فقط به‌خاطر شناخت و افزایش اطلاعات، مشکل است، البته خواندن آن‌ها برای کسی که قدرت شناخت و تشخیص مطالب باطل را دارد به قصد ابطال و ردّ آن‌ها جایز است به شرطی که به خود مطمئن باشد که از حق منحرف نمی ‌شود.

- تنبیه

س۷. معلّمی دانش آموزی را در کلاس در برابر دانش ‌آموزان دیگر به شدّت تنبیه کرده است آیا آن دانش ‌آموز حق مقابله به مثل را دارد یا خیر؟

ج. دانش ‌آموز حق مقابله و پاسخگویی به‌گونه‌ ای که شایسته مقام استاد و معلّم نباشد ندارد و براو واجب است که حرمت معلم را حفظ نموده و نظم کلاس را رعایت کند و می ‌تواند از راه‌های قانونی اقدام نماید، همان‌گونه که بر معلّم هم واجب است احترام دانش‌ آموز را در برابر همکلاسی‌هایش حفظ کرده و آداب تعلیم اسلامی را رعایت نماید.

 - نهی از منکر دانشجویان

س۸. آیا جایز است دانشجویان یکی از مراکز آموزشی گزارش‌هایی از منکراتی را که مشاهده می ‌کنند به مسئولین فرهنگی ارائه دهند تا از ارتکاب آن‌ها جلوگیری شود؟

ج. اگر گزارش‌ها راجع به امور علنی باشد و عنوان تجسّس و غیبت بر آن‌ها صدق نکند، اشکال ندارد و بلکه در صورتی که جزء مقدمات نهی از منکر باشد واجب است.

 

- فیش غذای باطل شده

س۱۰. اگر اعتبار فیش های غذا که به دانشجویان دانشگاه‌ها داده می ‌شود، در صورت عدم دریافت غذا در روز معیّن، بدون برگرداندن پول آن باطل شود، آیا جایز است فیش های باطل را به جای فیش های معتبر برای دریافت غذا ارائه بدهیم؟ و غذایی که به این طریق گرفته می ‌شود چه حکمی دارد؟

ج. استفاده از فیش هایی که از اعتبار ساقط شده‌ اند برای دریافت غذا جایز نیست و غذایی که با آن‌ها گرفته می ‌شود غصب است و تصرّف در آن حرام و موجب ضمان قیمت آن است.

 

- توزیع فیش غذای دانشجویان بین کارمندان

س۱۱. در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی امکاناتی مانند غذا و لوازم مورد نیاز دانشگاهی به دانشجویان داده می‌ شود که توسط وزارت بازرگانی و مؤسسات دیگر به دانشجویان مشغول به تحصیل در آن دانشگاه اختصاص یافته است، آیا توزیع آن‌ها بین سایر کارمندان مشغول به کار در دانشگاه نیز جایز است؟

ج. توزیع نیازمندی‌های مورد مصرف و مختص به دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاه بین سایر اشخاصی که در آن‌جا کار می ‌کنند، جایز نیست.

 

- تقلب

س۱۲. آیا تقلب در امتحانات گناه است؟

ج. به طور کلی تقلب جایز نیست و باید از آن توبه و استغفار شود.

 

- نوشتن پایان‌نامه برای دیگری

س۱۳. نوشتن پایان نامه برای فرد دیگر چه حکمی دارد؟

ج. به طور کلی کیفیت تألیف پایان نامه تابع قوانین و مقررات مربوطه است؛ اگر طبق  قانون، پایان نامه باید توسط خود دانشجو تألیف شود، واگذاری آن به دیگری جایز نیست، همچنان که تألیف آن برای دیگری خواه برای کسب درآمد از آن و خواه مجانی، جایز نیست.

موضوعات: فرهنگی- اجتماعی, سیاسی, زنان, حوزه, استفتاء, پرسمان  لینک ثابت [ 09:27:00 ق.ظ ]

  عزت نفس کودکان را بالا ببريد!   ...

عزت ‌نفس بالا، کودک را در مقابل مشكل‌هايي که در زندگي با آن‌ها روبرو خواهد شد، مصون مي‌كند. کودکاني که درمورد خودشان نظر مثبتي دارند، در مواجهه با تعارض‌ها و مقاومت در برابر فشارهاي منفي بهتر عمل مي‌کنند.

* عزت نفس کودکان را بالا ببريد!

عزت ‌نفس بالا، کودک را در مقابل مشكل‌هايي که در زندگي با آن‌ها روبرو خواهد شد، مصون مي‌كند. کودکاني که درمورد خودشان نظر مثبتي دارند، در مواجهه با تعارض‌ها و مقاومت در برابر فشارهاي منفي بهتر عمل مي‌کنند. اين کودکان به آساني به خنده مي‌افتند، از زندگي لذت مي‌برند و واقع‌گرا و معمولاً خوش‌بين هستند. بر عکس کودکان با عزت ‌نفس پايين در مقابل مشكلات زندگي دچار اضطراب و نااميدي مي‌شوند. اين کودکان درباره خودشان نظر مثبتي ندارند و براي يافتن راه‌حل‌ مسايل، مشکل پيدا مي‌كنند. اگر افکار مبني بر سرزنش خود مانند «من خوب نيستم» يا «نمي‌توانم کاري را درست انجام دهم» ذهن کودک را تسخير کند، دچار انفعال، انزوا و افسردگي خواهد شد. پاسخ فوري چنين کودکي هنگام مواجهه با چالشي جديد «من نمي‌توانم» است.

والدين مي‌توانند با عمل به اين توصيه‌‌ها به ايجاد عزت‌نفس سالم در کودکانشان کمک کنند:

• مراقب چيزهايي که مي‌گوييد باشيد: کودکان به کلمات والدين بسيار حساس‌اند. به ياد داشته باشيد آن‌ها را نه فقط به خاطر کارهايي که به خوبي انجام داده‌اند، بلکه براي تلاشي كه انجام داده‌اند، تحسين کنيد.

• سرمشق مثبتي براي فرزندانتان باشيد: اگر هميشه خودتان را سرزنش مي‌کنيد، بدبين هستيد و درباره توانايي‌ها و محدوديت‌هايتان برداشتي واقعي نداريد، کودک شما نيز رفتار شما را بازتاب خواهد داد. اگر عزت ‌نفس خود را تقويت کنيد، فرزندتان الگوي خوبي خواهد داشت.

• باورهاي غيرمنطقي کودک را شناسايي و تصحيح کنيد: اين باورها ممکن است درباره کمال، جذابيت، توانايي يا ساير خصوصيات باشد. کمک‌ به کودکان براي اينکه معيارهاي دقيق‌تري براي ارزيابي خودشان داشته باشند، به آن‌ها کمک مي‌کند «خودپنداره» سالمي پيدا کنند. ممكن است برداشت نادرست نسبت به خود در کودک ريشه بگيرد و به واقعيتي تبديل شود. مثلاً کودکي كه در مدرسه تلاش مي‌کند، اما در رياضيات مشکل دارد، ممکن است به خودش بگويد: «نمره رياضيات من خوب نيست، من دانش‌آموز بدي هستم.» اين باور نه‌تنها تعميمي نادرست است، بلکه باوري است که کودک را به شکست مي‌کشاند. کودک‌تان را تشويق کنيد موفقيت را در پرتو واقعيت ببيند. مي‌توانيد به او بگوييد: «تو دانش‌آموز خوبي هستي. تلاشت را در مدرسه مي‌کني. رياضيات هم يکي از درس‌هاست که لازم است وقت بيشتري برايش بگذاري. باهم رويش کار مي‌کنيم.»

• عشق خود را ابراز کنيد: محبت به کودک، و تحسين مکرر و صادقانه کودک بدون اغراق، به ايجاد عزت‌نفس در او کمک‌ مي‌کند. کودکان مي‌توانند دريابند حرف‌هاي شما از صميم قلب است يا نه.

• بازخورد مثبت و دقيق به کودک بدهيد: جمله‌هايي مانند «تو هميشه ديوانه‌بازي درمي‌آوري» باعث خواهد شد فرزندتان احساس کند کنترلي بر فوران خشم خود ندارد. جمله بهتر اين است: «تو خيلي از دست برادرت عصباني شدي، اما آفرين که سر او داد نکشيدي.»

• حتماً نقاط قوت فرزندتان را به او يادآوري كنيد. مثلاً اگر توانايي يا استعداد خاصي در موضوعي دارد، حتماً نقاط قوت و استعدادش را تحسين كنيد.

• هرگز نقاط ضعف فرزندتان را به شيوه‌اي كه باعث آسيب و كاهش اعتماد به ‌نفسش شود، بيان نكنيد. سعي كنيد نقاط ضعف او را بشناسيد و در جهت اصلاح آن قدم برداريد.

• درست است كه هر كس ضعف‌ها و ناتواني‌هايي دارد، اما به فرزندتان كمك كنيد تا به ارزش‌ وجودي خود پي ببرد و در حفظ و نگهداري آن تلاش كند. شناخت ارزش وجودي مؤثرترين گام در افزايش اعتمادبه‌نفس است.

منبع: هفته نامه افق حوزه
 

موضوعات: فرهنگی- اجتماعی, مناسبت ها, زنان, سبک زندگی, تربيت فرزند  لینک ثابت [ 09:24:00 ق.ظ ]

  مُتحیِّران بین حق و باطل بخوانند!!!   ...

* آيه               

مِنْ قَبْلُ هُديً لِلنَّاسِ وَ أَنْزَلَ الْفُرْقانَ إِنَّ الَّذينَ کَفَرُوا بِآياتِ اللَّهِ لَهُمْ عَذابٌ شَديدٌ وَ اللَّهُ عَزيزٌ ذُو انْتِقامٍ

* ترجمه                      

او پیش از این (تورات و انجیل را) براى هدایت مردم (فرو فرستاد) و اینك فرقان را (كه وسیله ‏ى تمیز حقّ از باطل است) نازل كرد، البتّه براى كسانى كه به آیات الهى كفر ورزند، عذاب شدیدى است و خداوند شكست ناپذیر صاحب انتقام است.

* نکته ها                     

یكى از نام‏ هاى قرآن، فرقان است. فرقان، یعنى آنچه مایه ‏ى افتراق، جدایى و فرق گذاشتن است. از آنجا كه راه تشخیص حقّ از باطل، در همه امور، قرآن مى ‏باشد، لذا به آن فرقان گفته شده است.

عذاب شدید مخصوص آخرت نیست. در این آیه نفرموده كه عذاب كفّار مربوط به آخرت است، زیرا گاهى سرگرمى و حرص بر اندوختن مال و غفلت از خداوند و معنویات خود عذاب است. در آیه 85 سوره توبه مى ‏فرماید: خداوند به گروهى مال و اولاد مى ‏دهد تا بدان ‏ها عذابشان كند.

امام صادق ‏علیه السلام درباره ‏ى «انزل الفرقان» فرمودند: هر امر محكم، فرقان است و كتاب در «انزل الكتاب»، مجموع قرآن است.[ تفسیر عیّاشى، ج‏1، ص‏162]

* پيام ها                      

1- هدایت مردم، یك سنّت همیشگى الهى بوده است. «من قبل»

2- مخاطب كتب آسمانى، عموم مردم هستند، نه قبیله و نژاد خاص. «للنّاس»

3- قرآن، وسیله‏ ى شناخت حقّ از باطل است. «و انزل الفرقان»

4- هركجا میان سلیقه ‏ها، افكار و عقاید به هر نحو دچار تحیّر شدیم، حرف آخر از آن قرآن است. (حتّى اگر در میان روایات نیز دچار حیرت شدیم، باید به حدیثى توجّه كنیم كه مطابق با قرآن باشد.) «الفرقان»

5 - بعد از نزول آن همه كتاب و اسباب هدایت، جزاى شخص لجوج عذاب شدید است. «عذاب شدید»

6- عذاب الهى، پس از اتمام حجّت بر مردم است. «هدى للناس… الّذین كفروا… لهم عذاب شدید»

7- این آیه مایه ‏ى دلگرمى و تسلیت خاطر پیامبر و مؤمنان است كه خداوند به حساب كفّار سرسخت مى ‏رسد. «عزیز ذوانتقام»

8 - سرچشمه كیفر و انتقام او، عملكرد ماست، وگرنه او عزیزى است كه هیچ كمبودى ندارد. «عزیز ذوانتقام»

9- كفر مردم در خداوند اثرى ندارد. «كفروا، واللَّه عزیز»

 

موضوعات: فرهنگی- اجتماعی, سبک زندگی  لینک ثابت [ 09:21:00 ق.ظ ]

  معجزه جوان ایرانی   ...

موافق اسعدالدجیلی، سرهنگ عراقی رژیم بعث، در کتاب «حمله‌ی بزرگ» چنین می‌نویسد که چند ماه قبل از آغاز جنگ تحمیلی، رئیس سازمان اطلاعاتی آمریکا همراه با هیأتی سری، پس از انجام دیدارهایی از کشورهای حاشیه‌ی خلیج فارس، به صورت کاملا محرمانه وارد عراق می‌شود و در دیدار با “بارزان تکریتی” - رئیس سازمان اطلاعات عراق - ضمن تسلیم لیستی شامل اسامی مسئولین تراز اول انقلاب اسلامی ایران همراه با نشانی منزل و محل کار آنها، اسامی قرارگاه‌های سپاه پاسداران و دیگر قرارگاه‌های نظامی و نقشه‌ای که در آن اماکن، مواضع و تأسیسات صنعتی و حیاتی ایران مشخص شده، می‌گوید: “امیدوارم این نکته را درک کنید جنگی که آغاز خواهید کرد، جنگ ما (جنگ غرب) علیه ایران است. امیدوارم هیچگاه گمان نکنید که در صحنه‌ی نبرد تنها هستید. تمامی کشورهای غربی با ما هم‌سو شده‌اند و آنگونه که پیداست، بسیاری از هیأت‌های اسرائیلی، فرانسوی، آمریکایی و آلمانی مدت‌ها است در کشور شما اقامت دارند و این خود دلیلی بر همکاری غرب با شماست. بنابراین جنگ، جنگ ماست و شما فقط مجری آن هستید. در حقیقت، ارتش‌هایی که به سمت ایران حرکت می‌کنند، ارتش‌های اطلاعاتی، عوامل مالی، نظامی، شبه‌نظامی، فنی و… هستند. به عبارتی شما باید مطمئن باشید که آمریکا پشتیبان شماست زیرا از سقوط دولت‌تان بیمناک است… روزها و سال‌ها خواهد گذشت و منطقه شاهد سناریوهای فراوانی خواهد بود ولی سرانجام دولت شما، دولتی پیروزمند خواهد بود. “

* تغییر استراتژی جنگ، آغاز پیروزی‌ها
بنابراین «در دفاع مقدّس فقط رژیم بعثی صدّام نبود که در مقابل ما قرار گرفته بود، در حقیقت یک جنگ عمومی و بین‌المللی علیه ملّت ایران بود؛ ناتو، آمریکا و شوروی آن‌روز کمک می‌کردند؛ ارتجاع عرب کمک‌های مادّی و دلارهای نفتی خود را، مثل سیل، به‌سمت آنها سرازیر می‌کرد؛ تبلیغاتشان در همه‌ی دنیا، شب و روز به نفع آنها و علیه جمهوری اسلامی ایران تلاش می‌کرد.»(۱۳۹۵/۰۷/۰۷) از طرف دیگر، ضعف دولت وقت ایران (دولت بنی‌صدر) و عدم فهم درست او در چگونگی مواجهه با دشمن موجب شد که متأسفانه در سال‌های اول و دوم جنگ، عملا دست برتر با ارتش بعثی باشد و بتواند مناطقی از کشور، از جمله خرمشهر را به اشغال خود دربیاورد. اما چند ماه بعد از عزل بنی‌صدر از ریاست جمهوری، و روی کار آمدن آیت‌الله خامنه‌ای با رأی قاطع مردم، استراتژی کلان جنگ هم تغییر یافت. سردار محسن رضایی دراین‌باره چنین می‌گوید: “استراتژی نظامی به‌طور کلی در ایران از هم پاشید. در اینجا استراتژی جدید نیروهای حزب‌الله آغاز شد. نیروهای حزب‌اللهی آمدند و جنگ انقلابی را تدوین کردند و بر اساس آن، یک سری عملیات‌های محدود انجام شد.” از دل همین تغییرات و دخیل کردن “جوان‌های مؤمن و انقلابی” در جنگ بود که عملیات‌هایی چون ثامن‌الائمه و فتح‌المبین و بیت‌المقدس طراحی شده و نهایتا به آزادسازی خرمشهر انجامید.

خرمشهر که آزاد شد، معادلات جنگ به نفع ایران تغییر کرد. «وقتی ملت ایران با قدرت خرمشهر را از دشمن پس گرفت و هزاران نیروی رزمنده‌ی دشمن را اسیر کرد، در واقع سرنوشت نهایی جنگ نوشته شد. همان روزها سران چند کشور برای وساطت به ایران آمده بودند. یکی از برجستگان سیاسی معروف انقلابی دنیا - که رهبر یکی از کشورهای آفریقایی بود - به من گفت امروز مسأله‌ی ایران و جمهوری اسلامی در دنیا بکلی با قبل از فتح خرمشهر متفاوت است؛ امروز همه به چشم فاتح و پیروز به شما نگاه می‌کنند. و حقیقت هم همین بود.»(۱۳۸۴/۰۶/۰۲)

* دست معجزه‌گر جوان ایرانی
در واقع، «دفاع مقدّس وسیله‌ای شد برای اینکه استعدادهای مکنون در انسان‌ها، به شکل عجیبی بُروز کند.»(۱۳۹۲/۰۹/۲۵) «مثلاً شهید باکری؛ ایشان در آغاز جنگ یک جوان دانشجو است که تازه فارغ‌التّحصیل شده؛ حالا چند ماه یا یک مدّتی هم در پادگان‌ها گذرانده، بعد هم به دستور امام که [گفتند] از پادگان‌ها بیایید بیرون، آمده بیرون؛ مثلاً مهر ماه سال ۵۹ شهید باکری یک چنین حالتی دارد. بعد شما نگاه کنید در عملیات بیت المقدّس، در عملیات خیبر، قبل آن در عملیات فتح المبین، این جوان یک فرماندهی زبده‌ی نظامی است که می‌تواند یک لشکر را، در بعضی جاها یک قرارگاه را حرکت بدهد و هدایت کند و کار کند.»(۱۳۹۲/۰۹/۲۵) جوان مؤمن و انقلابی در جنگ نشان داد که با قدرت ایمان و علم خود، می‌تواند بر همه‌ی مشکلات و چالش‌ها فائق آمده و دشوارترین کارها را انجام دهد. «تاکتیک‌هائی که جوان‌های مؤمن در عملیات بیت‌المقدس- که منتهی شد به آزادی خرمشهر- به کار بستند و طراحی‌ای که آنها کردند، تا امروز هم برای آن کسانی که در مقوله‌های نظامی صاحب‌فکر و نظرند، درس‌آموز است؛ تاکتیک‌های پیچیده، پرتحرک، دشوار، به حسب ظاهر نشدنی، اما به دست معجزه‌گر جوان مؤمن ایرانی، جوان مبتکرِ متکی به خدا، عملی و شدنی و واقع شده، بی‌سابقه بود.»(۱۳۸۶/۰۹/۰۵) امروز که کشور درگیر جنگ نابرابر اقتصادی با نظام سلطه است نیز می‌توان بر مشکلات و چالش‌ها چیره شد، به شرط آنکه مسئولین، به دست معجزه‌گر جوان ایرانی ایمان بیاورند و آنها را وارد کارزار مبارزه با دشمن کنند.

موضوعات: فرهنگی- اجتماعی, سیاسی, مناسبت ها, دفاع مقدس  لینک ثابت [ 09:06:00 ق.ظ ]

  حجه الاسلام ماندگاری/یا همدل و همفکر انتخاب کنید یا همدل و همفکر بسازید   ...

هیچ برهه‌ای از زندگی مشترک از تفاوت و اختلاف سلیقه در بخش های مختلف در امان نیست. کمتر زوجی را می‌توان پیدا کرد که ازنظر اعتقادی و مذهبی صددرصد شبیه یکدیگر باشند و هیچ گونه تضاد فکری در این زمینه نداشته باشند. این مهم، باید پیش از ازدواج مورد بررسی قرار گیرد و پس از زندگی مشترک این نگاه های مختلف نباید بهانه ای برای سرد شدن روابط بین همسران قرار گیرد بلکه آنها می توانند با مدیریت صحیح نگاه های عقیدتی و مذهبی خود تفاوت سلیقه بین شان را حل کنند.

در فلسفهٔ ازدواج هدف از آن ابتدا تکامل تعریف‌شده است. گرچه این تکامل در ابعاد مختلف مورد توجه است اما مهمترین آن در مباحث اعتقادی است. زمانی یک زوج می‌توانند در کنار یکدیگر نقش مکمل را ایفا کنند که نسبت به یکدیگر برتری‌هایی داشته باشند و به سبب این برتری‌ها باعث رشد همسرشان شوند؛ گاهی این برتری‌ها ازلحاظ مذهبی است که یکی از زوجین نسبت به دیگری از اعتقادات بالاتری برخوردار است.

روانشناسان و مشاوران خانواده تشابه مذهبی را یکی از مهم‌ترین معیارهای ازدواج می‌دانند و معتقدند عقاید دینی بخش مهمی از فرهنگ و ذهنیت یک فرد را تشکیل می‌دهد که از شیوهٔ زندگی تا تربیت فرزند و نوع روابط تحت تاثیر آن قرار می‌گیرد؛ ما هم منکر این مسئله نیستیم و تناسب اعتقادی را یک اصل جدی و مهم در انتخاب همسر می‌دانیم اما گاهی می‌بینیم برخی افراد با کوچک‌ترین اختلافات مذهبی از همسرشان دلسرد می‌شوند و تدین را برای خودشان به‌گونه‌ای تعریف می‌کنند که خودشان در آن جایگاه قرار می گیرند و هرکسی را که مانند آنها فکر نکند معتقد به شمار نمی‌آورند؛ به هر ترتیب در موارد زیادی شاهد اختلافات زوجین به دلیل تفاوت‌های مذهبی هستیم.

خانواده نیاز به سه نوع اتحاد دارد: 1- هم‌فکری 2- هم‌دلی 3- همراهی.

اگر اهل‌بیت ما با غیرفرهنگ خودشان ازدواج کردند همسرشان را با فرهنگ خودشان هماهنگ ساختند. امام عسگری(ع) با یک غیرمسلمان و غیر عرب ازدواج می‌کنند اما از او نرجس خاتون می‌سازد یا امام حسین (ع) با یک خانم ایرانی ازدواج می‌کنند که شهربانو مادر زین‌العابدین(ع) می شوند. بنابراین ما می‌توانیم باکسی که فرهنگ اش با ما یکی نیست، دل اش با ما یکی نیست و طبیعتاً راه اش هم با مایکی نیست ازدواج کنیم به شرطی که بتوانیم او را به این سه اتحاد برسانیم.

حیات دنیوی ما مثل ساختمان‌سازی است که اگر مهندس ساختمان یک نفر نباشد دچار مشکل می‌شود لذا شما می‌توانید باکسی که بافکر و فرهنگ و جغرافیای شما یکی نیست ازدواج کنید اما باید به اتحاد فکری برسید.

اگر خانواده ازلحاظ فکری، دلی و همراهی یکی نباشند نمی‌توانند تا پای جان پای یکدیگر بایستند. زندگی یک تعهد تا آخر عمر است. اگر قرار باشد این تعهد تا آخر عمر ادامه پیدا کند باید همفکری بین اعضا باشد لذا می‌گوییم یا در انتخاب همسر همفکر، هم دل و همراه انتخاب کنید و یا بتوانید همفکر، همدل و همراه بسازید والا نمی‌توانید زندگی خوشبختی داشته باشید.

تنها یک زوج در عالم وجود داشتند که صد درصد هم دل و همراه بودند و آن حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س) بودند که هر دو معصوم بودند حتی همسران پیامبر هم با ایشان همراه نبودند اما بعضی از آنها همراه شدند و آنهایی هم که همراه نشدند نتوانستند تا آخر بمانند.
محرم و عاشورا به ما یاد می‌دهد که یا همدل و همفکر و همراه انتخاب کنیم و یا هم دل و همفکر و همراه بسازیم چراکه قرار است تا آخر مسیر زندگی با یکدیگر باشیم.

ادامه »

موضوعات: فرهنگی- اجتماعی, سیاسی, مناسبت ها, زنان  لینک ثابت[دوشنبه 1397-07-02] [ 11:05:00 ق.ظ ]

  سخنی در عظمت عاشورائیان در جهان و جنایت تروریستی یزیدیان در اهواز   ...

 بسم الله الرحمن الرحیم

“وَ سَيعْلَمُ الَّذِينَ ظَلَمُوا أَي مُنْقَلَبٍ ينْقَلِبُونَ” (شعرا-227)

” و بزودی کسانی که ظلم کردند، خواهند فهمید که چگونه اوضاعشان دگرگون و سرنگون می شوند”

اقدام جنایتکارانه یک گروهک تروریستی وابسته به عمال استکبار جهانی در بخاک و خون کشیدن جمعی از هم وطنانمان در اهواز قلوب همه را متاثر کرد.

شیوه عمل عموم گروههای تروریستی دست پرورده عربستان و هم پیمانانش همیشه کشتار مظلومان و بی پناهان و مردم بیگناه بوده است و همانطور که در پیام تسلیت رهبر معظم انقلاب اشاره شده است جنایت تروریستهای مزدور یک بار دیگر قساوت و خباثت دشمنان ملت ایران را آشکار کرد و تاکید فرمودند این مزدوران قسی القلب که به روی زن و کودک و مردم بیگناه آتش می گشایند وابسته به همان مدعیان دروغگو و ریاکارند که پیوسته دم از حقوق بشر می زنند.

جنایات سعودی ها در یمن و قتل عام مردم مستضعف و کودکان گرسنه آنها نیز نمونه ای دیگر از همین قساوتها و خباثتها است که گریبان قاتلان و ستمگران را خواهد گرفت.

سالهای طولانی گروههای تروریستی وابسته به سعودی ها در عراق و سوریه هزاران نفر را در انفجارهای انتحاری به قتل رسانده اند و از کشتن انسانهایی که در کوچه و بازار و خیابان هستند هیچ باکی ندارند و در این مدت انواع جنایات و خباثت ها را مرتکب شدند، اما ظالمان و اربابان ستمگر آنها باید بدانند که خدا با مظلومان است و با ستمگران نیست و بزودی ظالمین سزای اعمال خود را خواهند دید و این وعده قرآن کریم است.

اما در عاشورای امسال به برکت قیام حضرت سیدالشهداء ، خیزش های بزرگی در سطح منطقه رخ داده است که بسیار حائز اهمیت می باشد و نویدبخش غلبه مظلومان بر ظالمین است.

در یمن، عاشورای امسال بسیار با شکوه و با حضور میلیونها نفر که همه یکصدا لبیک یا حسین و هیهات مناالذله سر می‌دادند و بر علیه آمریکا و اذنابش شعار می دادند، جالب توجه بود، ملتی که چند سال است در محاصره کامل است و هیچ کمکی به آنها نمی رسد ولی با عزم و اراده ای قوی در مقابل سعودی ها ایستاده اند و قطعا پیروز خواهند شد، ان شاالله .

همچنین صحنه جالب توجهی از عاشورا در بیروت رخ داد و رهبر حزب الله لبنان جناب سید حسن نصرالله در میان اوج احساسات لبنانی ها در اجتماع میلیونی عزاداران حسینی حضور پیدا کرد و در آنجا هم تمام جمعیت یکپارچه فریاد لبیک یا حسین و هیهات منا الذله سر دادند.

اما جالب تر از همه اتفاقی بود که در مناطق شیعه نشین عربستان رخ داد و بعد از آنکه عوامل سعودی مواکب حسینی را جمع کردند و مردم عزادار را از حسینیه ها بیرون کردند و نگذاشتند تا آنها به عزاداری بپردازند، عزم شیعیان سعودی بر اقامه عزا و قیام حسینی جدی تر شد و در روز عاشورا میلیونها نفر به خیابانها آمده و فریاد لبیک یا حسین و هیهات منا الذله سر دادند.

امسال مراسم شیرخوارگان حسینی که نماد مظلومیت اباعبدالله الحسین(ع) است، در بیش از چهل کشور جهان و بیش از پنج هزار شهر دنیا با شکوه و عظمت برگزار شد و از اینگونه مراسم در بسیاری از کشورهای اسلامی و حتی غیر اسلامی مانند هندوستان و اروپا، برگزار شده است و بحمدالله پیام بیداری قیام حضرت اباعبدالله الحسین(ع) در جهان طنین انداز شده است و ان شاالله مقدمات ظهور منجی عالم بشریت حضرت مهدی موعود(عج) را فراهم خواهد کرد که فرموده است: ” أَنَّ الْأَرْضَ يَرِثُهَا عِبَادِيَ الصَّالِحُونَ ” (انبیا-105)

مرتضی نجفی قدسی

مدیر دارالقرآن علامه طباطبایی

موضوعات: فرهنگی- اجتماعی, سیاسی, مناسبت ها  لینک ثابت [ 08:20:00 ق.ظ ]

  فیلم/ خاطره رهبر انقلاب از اولین روزی که به مدرسه رفتند   ...

فیلم، خاطره رهبرمعظم انقلاب از اولین روزی که به مدرسه رفتند را در ادامه مطلب می توانید مشاهده فرمایید

ادامه »

موضوعات: فرهنگی- اجتماعی, مناسبت ها  لینک ثابت [ 08:13:00 ق.ظ ]

  آيا عَلَم هاي امروزي بيانگر همان عَلَم هاي واقعه ي كربلا است؟   ...

سوال
 جريان عَلَم در واقعه كربلا چيست؟ آيا عَلَم هاي امروزي بيانگر همان عَلَم هاي واقعه ي كربلا است؟

 پاسخ
 در جنگ‌‌هاي زمان صدر اسلام و حتي قبل از آن معمولاً از علم (يا راية) استفاده مي‌شده و اين عَلَم‌ در حقيقت همان چيزي بوده است كه ما آن را امروزه پرچم مي‌گوييم. معمولاً در جنگ‌ها علم (پرچم) را به دست شجاع‌ترين و جنگجوترين افراد مي‌دادند و تا زماني كه پرچم در ميان سپاه برفراز بود و روي زمين نيفتاده بود، سپاهيان انسجام داشتند، در حديثي كه از اميرالمؤمنين علي ـ عليه السلام ـ نقل شده است، به همين مطلب اشاره شده است. حضرت مي‌فرمايد: «هميشه پرچم جنگ را به دست مردان شجاع و غيرتمند بسپاريد زيرا مردان با استقامتند كه، پرچم را تنها نگذارند و آن را رها نسازند… »(1) سيد حسين معتمدي مي‌نويسد: «سابقه عَلَم بسيار طولاني و قديمي است و در اسلام و قبل از اسلام در بين كشورها و شهرها و جمعيت‌ها مرسوم بوده است».(2) در روز عاشورا و در واقعه كربلا در سال 61 ه‍ نيز قطعاً از عَلَم استفاده شده است و آن علم به بعضي از اشكالي كه امروزه مرسوم مي‌باشد نبوده است، « امام حسين ـ عليه السلام ـ روز عاشورا پرچم جنگ را به دست برادرش حضرت عباس ـ عليه السلام ـ سپرد».(3) «و زماني كه حضرت عباس ـ عليه السلام ـ خدمت امام آمد و از او اذن ميدان طلبيد. امام ـ عليه السلام ـ گريست و ابتدا اجازه نداد و فرمود : تو علمدار من هستي اگر تو به شهادت نايل شوي سپاه من از هم مي‌پاشد».(4)

اما در رابطه با علم‌هاي امروزي، يكي از نظرات افراطي اين است كه اين علم‌ها و ساير آلات و وسائلي كه در عزاداري استفاده مي‌شود همه آن‌ها از اروپا و از مسيحيت وارد ايران شده‌اند. و در حقيقت اين‌ها تقليدي هستند از مراسم‌هاي مسيحيان در شهادت حضرت مسيح ـ عليه السلام ـ . طبق اين نظريه زنجير زني، تيغ زني، موزيك و سنج زني، مصيبت خواني و نوحه سرايي از مسيحيت گرفته شده است كه ايراداتي نيز به آن وارد است. برخي ديگر قائلند كه اين «علم ها» نماد «سرو» هستند و سرو درختي است كه تسليم روند طبيعي گياهان نمي‌شود. و حتي در زمستان هم سرسبز است. يعني همواره زنده است. درست همانند شهيد كه نمي‌ميرد، و همواره زنده است. البته يك مطلب كه تقريباً همه در آن اتفاق نظر دارند اين است كه سابقه اين علم‌هاي جديد خيلي طولاني نيست.

اما در مقابل اين نظريه، نظر ديگري وجود دارد كه بسيار ضعيف است و در صدد انحراف اذهان عمومي است كه مي‌گويد: «… شكل و شمايل ظاهري «علم‌ها» به صليب مسيحيان شبيه است. و به همين دليل عجيب نيست اگر كساني به خطا بر اين باور باشند كه پديد آمدن علم‌ها نتيجه تقليد شيعيان از صليبي‌ها است كه مسيحيان در هنگام تظاهرات ديني در پيش دسته‌هاي خود راه‌ مي‌برند»(5). نويسنده اين مقاله مي‌نويسد: «علم‌ها بي كم و كاست سمبل و نماد «درخت سرو» اند. زبانه‌هاي بلند علم‌ها چه از نظر شكل و چه از نظر نوع اهتزاز دقيقاً ياد‌آور درخت سرو هستند شما مي‌توانيد به نقش برجسته درخت سرو در پايين زبانه‌هاي علم ها نگاه كنيد، سرو‌ درختي است كه تسليم زادمردي ادواري گياهان نمي‌شود و همواره زنده مي‌ماند. درست همانند شهيد كه نمي‌ميرد و همواره زنده است».(6)

نتيجه اين كه: اولاً سابقه‌ علم‌هاي امروزي سابقه‌اي خيلي طولاني نيست. حتي كساني كه قائلند اين علم‌ها نماد سرو هستند به اين مطلب معترفند.(7) ثانياً در نظريه اول نوعي افراط مشاهده مي‌شود چرا كه اين نظريه حتي مصيبت‌خواني را هم تقليد از مسيحيان اروپايي معرفي مي‌كند. كه تمايز اين دو نشان از ياوه بودن اين نظريه دارد در حالي كه ما معتقديم مصيبت‌خواني براي امام حسين ـ عليه السلام ـ از زمان رسول اكرم ـ صلي الله عليه و آله ـ شروع شده است. برخي قائلند كنار گذاشتن اين گونه علمات و تنها استفاده از پرچم مناسب‌تر و معقول‌تر است. در اين رابطه سيد حسين معتمدي مي نويسد: «صاحبان عِلم و ادراك را اعتقاد بر اين است كه كنار گذاردن علمات و به جاي آن، پرچم‌هاي سياه و قرمز و سبز حسيني را برداشتن كاري بهتر و معقول‌تر و مناسب‌تر مي‌باشد»(8).

                                               

پی نوشت:

1. مجلسی، محمد باقر، بحارالانوار، ج100، ص51.

2. معتمدی، سید حسین، عزاداری سنتی شیعیان، قم، انتشارات عصر ظهور، 1378، ج1، ص589.

3. محدثی، جواد، فرهنگ عاشورا، قم، نشر معروف، 1374، ص321، و محمدی اشتهاردی، محمد، سوگنامه آل محمد، نشر ناصر، چاپ نهم، 1375، ص246.

4. محدثی، جواد، همان، ص321.

5. مقاله اهورا اشون، در سایت شارح، www. Sharehnewspaper.com.

6. همان.

7. مراجعه شود به مقاله مذكور در سایت شارح، ایشان می‌نویسد: «من معتقدم كه نقطه زایش علمات فقط چند سده قبل می‌باشد.»

8. معتمدی، سید حسین، پیشین، ج1، ص590.

 

موضوعات: فرهنگی- اجتماعی, سیاسی, مناسبت ها, تبليغ  لینک ثابت[یکشنبه 1397-07-01] [ 09:49:00 ق.ظ ]

  دستگاههای مسئول دنباله جنایتکاران را تعقیب وبه پنجه قضایی بسپارند   ...

 

متن پیام رهبر انقلاب اسلامی به شرح زیر است.

بسمه‌تعالی
 

حادثه‌ی تلخ و تأسُفبار شهادت جمعی از مردم عزیزمان در اهواز به دست تروریستهای مزدور، یک بار دیگر قساوت و خباثت دشمنان ملت ایران را آشکار ساخت. این مزدوران قسی‌القلب که به روی زن و کودک و مردم بیگناه آتش میگشایند وابسته به همان مدعیان دروغگو و ریاکارند که پیوسته دم از حقوق بشر میزنند. دلهای پرکینه‌ی آنان نمیتواند تجلّی اقتدار ملی در نمایش نیروهای مسلح را تحمل کند. جنایت اینها ادامه‌ی توطئه‌ی دولتهای دست‌نشانده‌ی آمریکا در منطقه است که هدف خود را ایجاد ناامنی در کشور عزیز ما قرار داده‌اند. به کوری چشم آنان ملت ایران راه شرافتمندانه و افتخارآمیز خود را ادامه خواهد داد و مانند گذشته بر همه‌ی دشمنی‌ها فائق خواهد آمد.
اینجانب تسلّا و همدردی خود را به خانواده‌های این شهیدان عزیز عرض میکنم و صبر و سکینه‌ی الهی را برای آنان و علوّ درجات برای شهیدان مسألت مینمایم. دستگاه‌های مسئول اطلاعاتی موظفند با سرعت و دقت دنباله‌های این جنایتکاران را تعقیب کنند و آنان را به سرپنجه‌ی مقتدر قضائی کشور بسپارند.
 

سیّدعلی خامنه‌ای
۳۱ شهریور ۱۳۹۷

 

موضوعات: فرهنگی- اجتماعی, سیاسی, مناسبت ها  لینک ثابت [ 09:48:00 ق.ظ ]


  خانه آخرین مطالب لینک دوستان تماس با ما  

 
 
این وبلاگ از طرف معاونت فرهنگی تربیتی مرکز آموزش های غیرحضوری حوزه های علمیه خواهران، جهت تعامل، هماهنگی، اطلاع رسانی و افزایش مهارت های وبلاگ نویسی طلاب ایجاد شده است.
 
 
ساخت وبلاگ در کوثربلاگ